Prawie milion złotych dofinansowania na remont zabytkowych kościołów w Wielkopolsce

Autor: A. Karczewska fot. WUW
REKLAMA

Dwa zabytkowe kościoły - w Osieku Wielkim w powiecie kolskim oraz w Miłkowicach w powiecie tureckim - otrzymają łączie prawie milion złotych dofinansowania na przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych. Środki zostaną przekazane w ramach Programu Ochrony Zabytków MKiDN.

Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Bartłomieja w Osieku Wielkim w powiecie kolskim otrzyma 420 tysięcy złotych na remont kościoła, którego powstanie szacowane jest na 1890 rok. Zmodernizowane zostaną ceglane elewacje i dachy. Wymienione będą pokrycia dachowe, rynny, rury spustowe oraz obróbki blacharskie.

Renowacja obejmie także m.in. ślusarka okienna i drzwiowa, natomiast przed wejściem w elewacji frontowej - zachodniej - oraz przed wejściami bocznymi w elewacji bocznej północnej powstaną nowe schody.

W ramach zabezpieczenia przed dalszym niszczeniem, zostanie wykonana izolacja przeciwwilgociowa murów. Prace obejmą również wykonanie kanalizacji deszczowej i odgromowej na dachach.

Z kolei 540 tysięcy złotych otrzyma parafia rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Miłkowicach w powiecie tureckim. Będzie to kontynuacja rozpoczętych w poprzednich latach prac. W tym roku wyremontowane zostaną części elewacji zachodniej i wschodniej oraz prezbiterialnej (północnej). W ramach prac wykonany zostanie także system odprowadzenia wód opadowych.

"To kolejne rządowe środki, które przeznaczamy na remonty ważnych dla naszej kultury obiektów. Tym razem blisko milion złotych zostanie skierowane do parafii w Osieku Wielkim w powiecie kolskim i Miłkowic w powiecie tureckim. Jestem przekonany, że ta finansowa pomoc pozwoli tym obiektom odzyskać dawny blask "
Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA