Poznań będzie miał nowy Program Wspierania Rodziny i Rozwoju Pieczy Zastępczej

Poznań będzie miał nowy Program Wspierania Rodziny i Rozwoju Pieczy Zastępczej na najbliższe lata. Projekt uchwały został pozytywnie zaopiniowany przez radnych z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.

Przy tworzeniu dokumentu pracowały zarówno miejskie jednostki jak i organizacje pozarządowe. W ten sposób miał powstać program, który w jak największym stopniu będzie odpowiadał potrzebom i realiom systemu wspierania rodziny. Celem jest zapewnienie zarówno dzieciom jak i rodzinom warunków do rozwoju oraz pomocy w sytuacjach trudnych i kryzysowych.

Program podzielono na dwie części, w których z jednej strony omówiono tematykę wsperiania rodziny, z drugiej rozwijany jest temat pieczy zastępczej.

Program na lata 2020-2022 zakłada budowanie i rozpowszechnianie przez Miasto pozytywnego wizerunku rodziny zastępczej i wiedzy o możliwościach wspierania takich rodzin.

Zgodnie z założeniami, dzieci mają w pierwszej kolejności być kierowane do rodzin zastępczych, a dopiero później do instytucji takich jak placówki wychowawczo-oświatowe. W tym celu, Miasto musi nie tylko promować ideę stworzenia rodziny zastępczej, ale także prowadzić politykę i stwarzać warunki pomocowe. Program zakłada realizację programów, które mają służyć rozwojowi dzieci i młodzieży, a także pomagać dorosłym w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym.

Rodzinom zastępczym udzielana będzie również pomoc mieszkaniowa, wsparcie prawne, psychologiczne i pedagogiczne.

Poznań będzie w dalszym ciągu rozwijał program usamodzielniania się podopiecznych placówek wychowawczych m.in. poprzez pomoc mieszkaniową.

Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez radnych z Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia.