Od jutra więcej pasażerów będzie mogło jednocześnie przebywać w pojazdach transportu zbiorowego

Autor: A. Karczewska fot. redakcja
REKLAMA

Od jutra, 18 maja, obowiązywać będzie nowe rozporządzenie w sprawie ograniczenia liczby pasażerów w transporcie publicznym. To dobra wiadomość dla korzystających z usług m.in. ZTM Poznań, ponieważ obowiązujące do tej pory przepisy nie uwzględniały możliwości poszczególnych pojazdów, przez co limity były nieadekwatne do powierzchni pojazdu.

Wraz ze znoszeniem kolejnych restrykcji rząd zmienia również obostrzenia dotyczące liczby osób przebywających w tym samym czasie w pojazdach transportu zbiorowego. Od 18 maja zostaną zwiększone limity, dzięki czemu więcej osób będzie mogło skorzystać z danego przejazdu.

Obecnie obowiązujące przepisy, które wprowadzono od 24 marca były często krytykowane przez samorządy i przewoźników. Zwracano uwagę na fakt, że wyznaczanie limitu na podstawie tylko liczby miejsc siedzących w pojeździe nie jest adekwatna do możliwości taboru.

Od jutra w tramwajach, autobusach i pociągach będzie mogło jednocześnie być zajętych 30% wszystkich miejsc siedzących i stojących w danym pojeździe. Oznacza to, że np. w autobusie z 30 miejscami siedzącymi i 70 stojącymi jednocześnie będzie mogło podróżować 30 osób, a nie jak obecnie 15. Co ważne, nadal obowiązuje zasada konieczności zostawiania co drugiego miejsca siedzącego wolnego.

Zarówno ZTM Poznań, MPK Poznań jak i operatorzy gminni transportu podmiejskiego nadal będą prowadzić obserwacje i reagować na potrzebę wzmocnienia najbardziej obciążonych kursów.

Informacje o limicie miejsc w danym pojeździe na liniach organizowanych przez ZTM Poznań będą umieszczane w widocznym miejscu przy wejściu do tramwaju lub autobusu. Będzie również emitowany specjalny komunikat głosowy.

Jednocześnie nadal obowiązywać będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych, w tym także w pojazdach transportu zbiorowego.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA