W centrum krwiodawstwa brakuje krwi. Bardzo mało zapasów aż 4 grup

Autor: A. Karczewska fot. KWP Poznań screen: RCKiK
REKLAMA

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zwróciło się z prośbą o oddawanie krwi z uwagi na bardzo duże braki w zapasach. Jak zapewnia, "nie ma powodów do paniki", a niezbędne zapasy są na bieżąco przekazywane szpitalom, jednak sytuacja jest bardzo trudna. Obecnie jako "bardzo niski stan" okresla się zapasy 4 z 8 grup, a 2 są jako stan "niski".

Epidemia koronawirusa na całym świecie sprawiła problemy w zakresie krwiodawstwa. O wiele mniej osób decyduje się na oddawanie krwi, a także nie każdy może lub mógł ją oddawać, np. z uwagi na objęcie kwarantanną czy nadzorem epidemiologicznym. Spowodowało to spadek zapasów krwi w bankach i centrach krwiodawstwa.

Poznańskie RCKiK choć zapewnia, że nie ma powodów do paniki, a krwi dostarczanej do szpitala nie brakuje, to apeluje o pomoc. Dzisiaj aż 4 z 8 grup krwi ma minimalne zapasy, a dwie kolejne niskie.

Centrum i Oddziały Terenowe pracują zgodnie ze swoimi stałymi harmonogramami, a na wizytę można umówić się online. Wznowiono również wyjazdowe akcje poboru krwi.

Zadbano także o bezpieczeństwo w kontekście epidemii - w budynkach znajdują się środki dezynfekujące, stoliki i krzesła zostały oddalone od siebie, a przed wejściem do budynku lub gabinetu mierzona jest temperatura ciała. Wszyscy muszą także wypełnić ankietę epidemiologiczną, a dopiero później odpowiedzieć na standardowe pytania związane z oddawaniem krwi.

Jednocześnie, RCKiK apeluje, by nie zgłaszać się w sytuacji, gdy w ciągu ostatnich 14 dni wystąpiły jakiekolwiek objawy infekcji, doszło do kontaktu z osobą zakażoną lub przebywającą w kwarantannie lub nie minęły jeszcze dwa tygodnie po powrocie z zagranicy.

Główna siedziba RCKiK znajduje się przy ul. Marcelińskiej 44.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA