Myśleli że kupują telefony, które tak naprawdę wynajmowali. Skala oszustwa to 40 mln.

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Dzięki współpracy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) tymczasowo aresztowano prezesa firmy, której działalność naraziła Skarb Państwa na straty w wysokości blisko 40 mln zł, Na poczet niezapłaconych podatków zabezpieczono środki finansowe o łącznej wartości ok. 3,85 mln zł.

 

Sprawa miała początek w styczniu 2020 r., komórka szefa KAS ds. STIR w Ministerstwie Finansów i komórka analityczna wielkopolskiej KAS ujawniły podmioty, które nie płaciły podatku VAT w obrocie elektroniką.

 

Jedna z podejrzanych firm zorganizowała działalność, która miała na celu unikanie odprowadzania podatku VAT w Polsce. Firma sprowadzała z zagranicy telefony komórkowe i sprzęt elektroniczny. Na terenie kraju towar był fikcyjnie wynajmowany klientom, którzy w rzeczywistości go kupowali.

 

Regulamin i warunki zawieranych umów były dla nabywców na tyle skomplikowane, że utwierdzały ich w przekonaniu, że dokonują kupna towaru, a nie najmu. Czynność ta była jednak księgowana jako wynajem i firma nie odprowadzała podatku VAT. W trakcie przeprowadzonych w styczniu przeszukań w 6 lokalizacjach na terenie województw wielkopolskiego i dolnośląskiego, w tym siedziby podejrzanego podmiotu, zabezpieczono dokumentację księgową oraz zablokowano na koncie firmy ok. 3,4 mln zł na poczet niezapłaconych podatków.

 

21 kwietnia 2020 r. w ramach prowadzonego postępowania, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, funkcjonariusze ABW zatrzymali prezesa firmy oszukującej na podatku VAT. Na poczet niezapłaconych zobowiązań podatkowych zabezpieczono środki finansowe o łącznej wartości ok. 3,85 mln zł. Zatrzymanemu postawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy i przestępstw karno-skarbowych. Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

 

Szacowana wartość uszczupleń w podatku VAT wynosi niemal 40 mln. zł. Śledztwo w sprawie prowadzi Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy we współpracy z Delegaturą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA