W Kórniku zakwitły magnolie. Jakie mają właściwości?

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Ponad 60 gatunków i odmian magnolii, wśród nich okazy mające nawet 160 lat prezentowane są w kórnickim arboretum. Co roku w ramach dni poświęconych magnoliom arboretum organizuje spacery z pracownikami ogrodu, którzy prezentują te rośliny. W trakcie spacerów pokazywane są też inne kwitnące właśnie drzewa i krzewy. Czy w tym roku ze wzgledu na pandemie będą organizowane takie spacey? Jakie znaczenie mają te pradawne drzewa? Jaka jest ich historia?

Europejczycy cenią magnolię przede wszystkim za jej niezwykle efektowne kwiaty. Natomiast Japończycy i Chińczycy od dawna wykorzystują tę roślinę do leczenia. Ma ona bowiem m.in. działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

Największe znaczenie w lecznictwie ma magnolia lekarska. Wykorzystywana jest w tradycyjnej medycynie chińskiej od 2000 lat. Szczególne właściwości ma jej kora – zawarte w niej substancje aktywne działają uspokajająco, łagodzą lęki, a także pomagają zasnąć. Co więcej, magnolia wspomaga zdolności poznawcze i pamięć, dlatego może być pomocna przy chorobie Alzheimera. Źródłem dobroczynnych właściwości tej rośliny są związki o nazwie magnolol i honokiol.

Ale to nie wszystko. Naukowcy z Veterans Affairs Research Communications i Uniwersytetu Alabama w Birmingham (USA) wykazali bowiem, że honokiol zapobiega rozwojowi komórek raka jamy ustnej, krtani, języka i gardła. Substancja ta jest o wiele silniejszym antyoksydantem niż witamina E. Honokiol może być przydatny także do zahamowania rozwoju już istniejących guzów.

To nie koniec zalet dobroczynnych substancji zawartych w magnolii. Magnolol i honokiol wykorzystywane są w leczeniu stanów zapalnych, paradontozy, pomagają też pozbyć się nadwagi. Z kolei olejek z kwiatów magnolii ceniony jest jako środek do pielęgnacji włosów. Ponadto kwiaty są pomocne w przypadku kataru i problemów z zatokami - oczywiście w formie naparu.

Ekstrakty z magnolii jako suplement diety można kupić w aptekach lub sklepach zielarskich.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA