W III Niedzielę Wielkanocną w bazylice licheńskiej odbyło się IV Narodowe Czytanie Pisma Św.

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Na początku południowej Eucharystii odbyła się uroczysta celebracja rozpoczynająca Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Hasło tegorocznego Tygodnia Biblijnego brzmi: „Kto we mnie wierzy będzie spożywał chleb życia wiecznego” i nawiązuje do tematu całego roku duszpasterskiego, w którym rozważamy tajemnicę Eucharystii jako misterium wiary. – Modlimy się do Boga o to, aby słowa Ewangelii umacniały naszą wiarę, oświecały sumienia i wprowadzały nas w uobecniane na ołtarzu wydarzenie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – wyjaśnił kustosz licheńskiego sanktuarium. Lektorzy odczytali fragmenty Ewangelii według św. Mateusza.

 W czasie wielkanocnym mamy spotkać się z Chrystusem i doświadczyć łaski Jego obecności, jak ewangeliczni uczniowie i niewiasty
 mówił ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

A gdzie spotkać Jezusa? Między innymi na kartach Pisma Świętego. 

Po inauguracji Tygodnia Biblijnego ksiądz kustosz powitał zgromadzonych podczas Eucharystii i tych, którzy łączyli się duchowo przez transmisję internetową i telewizyjną. Zachęcał, by wierni jeszcze gorliwiej pochylali się nad Słowem Bożym. A w odniesieniu do odczytanej Ewangelii wg św. Łukasza, podkreślił, że możemy poznać Chrystusa w Eucharystii, przy łamaniu chleba, jak uczniowie zdążający do Emaus. – Kiedy przyjmiemy Go do swojego serca, możemy symbolicznie powiedzieć, że Chrystus zniknie nam z oczu. Ale po wyjściu ze świątyni na nowo zobaczymy Jezusa w drugim człowieku, w naszej codzienności. Jezus do nas przemawia, byśmy Go słuchali i okazali Mu naszą miłość. To ma być owocem wielkanocnego spotkania z Chrystusem zmartwychwstałym – mówił kustosz licheńskiego sanktuarium. Zapewnił o duchowym wsparciu Matki Bożej Licheńskiej, która uczy wiary, nadziei i miłości. – Niech licheńskie sanktuarium pobudza poszukiwanie Chrystusa i budzi wdzięczność za ukazywanie się Jezusa w sakramentach. Gdy będziemy tak umocnieni, to podniesiemy również życie społeczne czy gospodarcze, bo to też jest ważne dla naszej codzienności – stwierdził ks. Kumala.

Na zakończenie Mszy Św. wierni zaśpiewali Suplikacje w intencji ustania epidemii i modlili się w intencji o deszcz i odwrócenie klęski suszy. Kustosz sanktuarium przypomniał, że po złagodzeniu restrykcji w górnej bazylice może przebywać 467 osób, a w dolnej 487 osób. Zaprosił pielgrzymów na weekend majowy, apelując jednocześnie o zachowanie przepisów sanitarnych. 

Po Eucharystii ks. Janusz Kumala rozpoczął czytanie Ewangelii św. Mateusza, zachęcając do dalszego świętowania Niedzieli Biblijnej w domu i kontynuowania lektury Pisma Świętego. 

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA