75-lecie Teatru Animacji

Autor: Redakcja: Urząd Miasta Poznania fot. Teatr Animacji
REKLAMA

Stolica Wielkopolski była jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym pod koniec II wojny światowej rozpoczęła działalność scena lalkowa. Już w kwietniu 1945 roku spektakle wystawiał Poznański Teatr Marionetek znany dzisiaj jako Teatr Animacji. 

Instytucja została formalnie powołana do istnienia 9 kwietnia 1945 roku. Pierwsza premiera teatralna wystawiona został już kilka dni później, był to "Śpiewak leśny" Henryka Żuchowskiego. 

"W mieście spustoszonym przez II wojnę światową, znalezienie przestrzeni na działalność teatralną było niełatwym zadaniem, jednak dzięki determinacji m.in. Haliny Lubicz, pierwszej dyrektorki teatru udało się w końcu znaleźć opustoszałą salkę w kamienicy przy kościele pw. Św. Marcina. To właśnie w niej 17 kwietnia '45 roku zainaugurował swoją działalność Poznański Teatr Marionetek"
- mówi Agata Drwięga z Teatru Animacji

Na przestrzeni lat instytucja wielokrotnie zmieniała nazwę - była m.in. Miejskim Teatrem Marionetek, Państwowym Teatrem Młodego Widza czy Państwowym Teatrem Lalki i Aktora.  

"W 1958 roku decyzją poznaniaków teatr przyjął imię "Marcinek". Choć już po paru latach pojawiły się pierwsze głosy postulujące zmianę tej, jak wówczas argumentowano infantylnej nazwy, to jednak dopiero na początku lat 70., decyzją Leokadii Serafinowicz, ówczesnej dyrektorki instytucja przyjęła nazwę Poznańskiego Teatru Lalki i Aktora. Spektakle dla dzieci odbywały się pod szyldem Sceny Marcinek, a młodzież i dorośli przychodzili na Scenę Młodych. Ten podział obowiązywał aż do końca lat 80."
- zaznacza Agata Drwięga

Choć teatr oficjalnie był "Marcinkiem" zaledwie przez 14 lat, w sercach wielu poznaniaków do dziś funkcjonuje właśnie pod tą nazwą.  

"Niektórzy starsi mieszkańcy są przekonani, że od momentu wyburzenia kamienicy przy kościele św. Marcina, teatr lalek w ich mieście przestał istnieć. My uważamy jednak, że w teatrze najważniejsza nie jest nazwa ani budynek. Teatr tworzą pozytywni wariaci zakochani w sztuce oraz widzowie pragnący brać udział w spektaklach. W stolicy Wielkopolski te dwie grupy nieustannie spotykają się już od 75 lat"
- dodaje Agata Drwięga

Obecnie, przez obowiązujący w kraju stan epidemii, instytucja zawiesiła działalność stacjonarną. Widzowie wiciąż jednak mogą brać udział w życiu teatru. Do niedzieli (19.04) na kanale Vimeo można obejrzeć online jeden z ich najnowszych spektakli. "Nowe szaty Króla" w rezyserii Artura Romańskiego. Ponadto Teatr Animacji udostępnił na portalu soundcloud piosenki z dwóch koncertów aktorsko-lalkowych: "Miłość nie boli, kolano boli" oraz "La La Lalki".

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA