Unikatowy album z niepublikowanymi dotąd zdjęciami Paderewskiego

Autor: A. Karczewska fot. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
REKLAMA

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości ma nowy, wyjątkowy nabytek. Dotąd niepublikowany, unikatowy album ze zdjęciami Ignacego Jana Paderewskiego. W środku znajduje się prawie 140 fotografii.

Co ciekawe, nie jest znany autor wykonanych zdjęć i samego albumu. Muzeum podejrzewa, że był nim jeden z sekretarzy Paderewskiego.

W albumie znajduje się 138 fotografii, które nie były dotąd publikowane. Uwiecznione zostało na nich życie prywatne, a także działalność publiczna pianisty i polityka, od 1919 roku do połowy lat 30. XX wieku.

Na zdjęciach można zobaczyć m.in. Paderewskiego w roli premiera, jego aktywność dyplomatyczną, posiadłość Mistrza Riond-Bosson w szwajcarskim Morge czy podróż słynną salonką na rozmowy pokojowe do Paryża. Uwieczniono także bliskich i współpracowników Paderewskiego m.in. żonę Helenę, Sylwina Strakacza i Zdzisława Szczerbińskiego, a także wybitne postacie z ówczesnego świata polityki, w tym m.in. Józefa Hallera, Władysława Sikorskiego, Izydora Modelskiego.

To niezwykle cenny nabytek i uzupełnienie zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Album ma bardzo dużą wartość historyczną i będzie stanowić jeden z eksponatów stałej wystawy w nowej siedzibie Muzeum. Co ważne, wszystkie fotografie są w bardzo dobrym stanie, wywołane jako czarno-białe lub w sepii.

Muzeum będzie publikować część zdjęć na swojej stronie. Poniżej kilka z nich.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA