Powiat krotoszyński centrum koronawirusa w Wielkopolsce - Wojewoda zwołał sztab kryzysowy. Zamknie powiat?

Autor: A. Karczewska fot. PSP Wlkp archiwum grafika: WUW
REKLAMA

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce, w powiecie krotoszyńskim potwierdzono już 82 przypadki zakażenia. Wśród nich są zarówno pacjenci i personel medyczny jednego ze szpitali, a także aż siedmiu funkcjonariuszy policji, przez co konieczne było tymczasowe zamknięcie KPP Krotoszyn. Mieszkańcy coraz częściej mówią o możliwości zamknięcia powiatu. Na razie wojewoda zwołał na dziś posiedzenie sztabu kryzysowego.

"Sprawy wymknęły się spod kontroli" - tak o sytuacji w powiecie krotoszyńskim i samym Krotoszynie mówią mieszkańcy. Potwierdzono tam już 82 przypadki zakażenia, czyli więcej niż m.in. w Poznaniu (21) i powiecie poznańskim (29) łącznie.

Wśród zakażonych są m.in. pacejnci i personel medyczny Zakładu Opieki Paliatywnej i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczy. Wśród tych pierwszym większość stanowią przede wszystkim osoby starsze, czyli grupa najbardziej narażona na powikłania.

Wczoraj poinformowano także o zamknięciu KPP Krotoszyn po tym, jak u siedmiu funkcjonariuszy potwierdzono obecność groźnego wirusa. Placówka została zdezynfekowana, pozostali policjanci odesłani na kwarantannę, a o bezpieczeństwo mieszkańców dbają funkcjonariusze innych wielkopolskich komend.

Wczoraj wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk poinformował, że zwołał na poniedziałek, 6 kwietnia (10:00) spotkanie kryzysowe w formie wideokonferencji ze starostą, burmistrzem, przedstawicielami sanepidu, dyrekcją DPS w Baskzowie, a także dyrekcją szpitala i przedstawicielami policji. Jak zaznaczył, "aktualnie realizowane są różne scenariusze", które mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak przyznał, że od władz Krotoszyna oczekuje "większego zaangażowania"

"O ile bowiem starosta krotoszyński kontaktuje się ze mną i próbujemy razem działać tak ze strony burmistrza Krotoszyna kontaktu nie ma wcale. Jakby zapadł się pod ziemię."
Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski

Wielu mieszkańców mówi o możliwości zamknięcia miasta, jednak wojewoda przyznał, że choć "przewidywane są różne scenariusze", to zamykanie granic miasta czy powiatu nie jest na razie brane pod uwagę. Podkreślił, że ważne jest by mieszkańcy rygorystycznie podchodzili do ograniczeń i środków ostrożności - nie wychodzili z domu bez pilnej potrzeby, dbali o higienę i stosowali się do zaleceń sanepidu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA