Podjęto decyzję w sprawie powiatu krotszyńskiego, w którym wykryto najwięcej w Wielkopolsce zakażeń koronawirusem

Autor: A. Karczewska fot. 2000bartek.m
REKLAMA

Powiat krotoszyński zdecydowanie wyróżnia się na mapie zakażeń koronawirusem w województwie wielkopolskim. To tutaj potwierdzono już potwierdzono już 84 przypadki wystąpienia groźnego wirusa, czyli więcej niż np. łącznie w Poznaniu i powiecie poznańskim. Wojewoda wielkopolski podjął dziś decyzje w sprawie dalszych działań na terenie powiatu krotoszyńskiego.

Wśród 84 zakażonych osób są m.in. personel medyczny i pacjenci dwóch miejscowych hospicjów, a także policjanci z KPP Krotoszyn. Sytuacja w powiecie krotoszyńskim jest najgorsza w całym województwie i pojawiły się głosy wśród mieszkańców o możliwości zamknięcia powiatu.

W związku z trudną sytuacją, wojewoda wielkopolski zwołał na dziś wideokonferencję z udziałem starosty krotoszyńskiego, burmistrza Krotoszyna, dyrektorem szpitala w Krotoszynie, a także przedstawicielami miejscowych służb i instytucji.

Jak informuje Urząd Wojewódzki, wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, przedstawił swoje zastrzeżenia, a także sugestie w zakresie dalszych działań na terenie powiatu.

"Obecna sytuacja to nie wynik błędów jednego podmiotu, a system naczyń połączonych. Musimy tę falę zatrzymać"
Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski

Starosta został poproszony o pilne wskazanie obiektu, w którym można stworzyć miejsce kwarantanny zbiorowej dla mieszkańców powiatu. Zarządził także codzienne wideokonferencje, na których starosta, burmistrzowie i wójtowie z terenu powiatu krotoszyńskiego będą przekazywać bieżące raporty.

W odpowiedzi na liczne pytania dotyczące możliwości zamknięcia powiatu lub wprowadzenia dodatkowych ograniczeń na jego terenie, wojewoda podkreślił, że obecnie nie ma takich planów, jednak konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań, które mają na celu doprowadzenie do rygorystycznego przestrzegania przez mieszkańców już wprowadzonych ograniczeń. Wskazał m.in. na kontrolowanie sposobów korzystania z ogródków działkowych, lasów i parków oraz innych miejsc rekreacji na obrzeżach Krotoszyna.

Uruchomiono także specjalny adres e-mail (krotoszyn@poznan.uw.gov.pl) dla mieszkańców krotoszyna, pod którym mogą uzyskać informacje na temat podejmowanych działań oraz zgłaszać bieżące problemy. Ponadto w pilnych sprawach do dyspozycji mieszkańców będzie specjalny numer telefonu – 735 271 066. 

Powiat krotoszyński uruchomił na razie dwa izolatoria dla personelu SP ZOZ w Krotoszynie, przechodzącego kwarantannę. Obecnie celem działań jest przygotowanie odrębnego miejsca, w którym na wyniki testów bezpiecznie mogliby oczekiwać mieszkańcy powiatu.Jak podkreślono, działalność miejsca wyznaczonego do kwarantanny zbiorowej zostanie sfinansowane przez wojewodę.

"Do tej pory powiat krotoszyński takiej potrzeby nie zgłaszał. Środki na ten cel są zabezpieczone, takie miejsce możemy uruchomić natychmiast"
Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski

Ponadto, starostwo przekazało, że przeprowadzi profesjonalne odkażanie pomieszczeń szpitala w Krotoszynie, co umożliwi ponowne otwarcie wszystkich oddziałów. Przed placówką stanie specjalny namiot, w którym będzie przeprowadzana wstępna selekcja pacjentów, by uniknąć sytuacji, w której osoba zakażona przemieszcza się po obiektach szpitalnych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA