Hipolit Cegielski dostępny na audiobooku!

„Hipolit Cegielski – bohater najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” – to tytuł audiobooka, z którym już wkrótce będzie mogła się zapoznać młodzież i dzieci Powiatu Poznańskiego oraz wszyscy zainteresowani tematem pracy organicznej i postaci Hipolita Cegielskiego. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Powiatu Poznańskiego, a jego głównym realizatorem jest Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego.

Na audiobook składa się płyta z nagraniem słuchowiska dokumentalnego „Bohaterowie najdłuższej wojny – Hipolit Cegielski” oraz książeczka. Autorkami słuchowiska jest Grażyna Wrońska i Małgorzata Jańczak. Ostatnia z nich przygotowała pisemny tekst, głównie w oparciu o materiały pozostawione przez Bolesława Januszkiewicza, wieloletniego dyrektora muzeum HCP. Całość otwiera wstęp dr. Mariana Króla, Prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. 

Warto zauważyć, że w ponad trzydziestominutowym słuchowisku słyszymy prof. Lecha Słowińskiego oraz głosy takich osobowości aktorskich jak: Tadeusz Drzewiecki, Rajmund Jakubowicz, Wiesław Komasa i Janina Jankowska. 

We wstępie Prezydent Towarzystwa składa podziękowania m.in. Janowi Grabkowskiemu – Staroście Poznańskiemu oraz prezesowi zarządu Radia Poznań za udostępnionego archiwaliów radiowych. A nas wszystkich prosi o promowanie postaci Cegielskiego jako wybitnego Wielkopolanina. 

W tej perspektywie audiobook jest kluczowym przedsięwzięciem edukacyjnym, oświatowym, kulturotwórczym i społecznym. Opowiada o różnych aspektach naszego życia, które decydują o jego jakości. Zwraca uwagę na postawy patriotyczne i uczciwą pracę jako sposób na powiększanie dziedzictwa społecznego, kulturotwórczego i gospodarczego swojego regionu. Wszystko na przykładzie prekursora pracy organicznej w Wielkopolsce. Możemy o nim nie tylko czytać, ale widzieć to, co jest z nim związane, a przez wielu zapomniane. Audiobook bowiem – co warto zaznaczyć, jest pięknie ilustrowany, by wymienić takie elementy graficzne jak np. Dom Cegielskich w Ławkach, Kościół i zabudowania klasztoru Kanoników Regularnych w Trzemesznie, dyplom ukończenia studiów; Bazar na rycinie z 1846 roku. „Jest tutaj nawet drzewo genealogiczne Cegielskich! To wspaniałe. To wszystko jest żywą i jakże potrzebną lekcją historii” – podkreśla Marek Grzegorz Nowak, opiekun Klubu Szkół Hipolita Cegielskiego. 

Audiobook „Hipolit Cegielski – bohater najdłuższej wojny nowoczesnej Europy” może posłużyć do nauki historii sensu stricte, ale również do uświadomienia sobie własnej tożsamości przez pryzmat jednego z czołowych bohaterów dziejów naszego regionu. To przecież Wielkopolska – mała, a jednak wielka, „ojczyzna”, która domaga się wciąż nowego odkrywania. Do tego są potrzebne wzorce takie jak Hipolit Cegielski, który za sprawą tego audiobooka jest znów dla nas „na wyciągnięcie ręki”. Wydawnictwo będzie rozpowszechniane w sposób nieodpłatny. Wysyłka do szkół ma się zakończyć jesienią tego roku. Przystępna i dostosowana do współczesnych czasów forma na pewno będzie sprzyjać pozyskiwaniu nowych jego czytelników i słuchaczy.