Czy Poznań ubożeje?

2 kwietnia zostanie wznowiony program żywnościowy FEAD. Żywność będzie wydawana w czwartek i piątek o różnych godzinach, tak żeby zachować zasady bezpieczeństwa. W za pomoc w transporcie i przy rozładowaniu żywności będzie odpowiadać Wojsko Obrony Terytorialnej. Takie akcje są organizowane przez Caritas od wielu lat. Zazwyczaj po pomoc zgłaszają sie osoby bezdomne lub z dużymi problemami finansowymi. Już wiele razy podobne organizacje rozdawały pożywienie i środki higieny osobistej przy Parku Jana Pawła II. Nasza czytelniczka wysłała nam film gdzie z zaniepokojeniem patrzy na falę nowych osób ubiegających się o pomoc.

Widzę tam dużo młodych, normalnych osób. Czy fala kryzysu dotyka szybciej niż nam się wydaje?

Pisze w mailu Pani Ela


Pani
Ela dodaje że zawsze było dużo osób bezdomnych ale akcja zorganizowana wczoraj przyciągnęła dużo rodzin z dziećmi i osobami młodymi. 

Jak informuje szefowa MRPiPS Marlena Maląg do dziś złożono już 150 wniosków o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych Dodała, że rozpoczęto już także wypłatę mikropożyczek dla przedsiębiorców.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że specustawa przygotowana do walki ze skutkami pandemii koronawirusa przewiduje, że osoby samozatrudnione będą mogły skorzystać z dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Dla pracodawców, których obroty gospodarcze w następstwie wystąpienia COVID-19 spadły, przewidziane zostało świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników. Wnioski o wsparcie można składać od środy.

Do tej pory do Wojewódzkich Urzędów Pracy złożono już 150 wniosków o dofinansowanie wynagrodzenia pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Liczba ta jednak szybko wzrasta

przekazała minister Maląg.

Jak przypomniała, tzw. tarcza antykryzysowa przewiduje też m.in. mikropożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł. Jak poinformowała szefowa MRPiPS, do tej pory wypłacona została już pierwsza pożyczka.

Przelew na 5 tys. zrealizował Powiatowy Urząd Pracy w Szczytnie. Łącznie do Powiatowych Urzędów Pracy złożono 360 wniosków o mikropożyczkę

podkreśliła.

Wsparcie może być przyznane na trzy miesiące. MRPiPS zwraca uwagę, że rząd może w drodze rozporządzenia przedłużyć ten okres. Dofinansowanie będzie wypłacane co miesiąc (po złożeniu przez przedsiębiorcę oświadczenia o prowadzeniu działalności w danym miesiącu, za który dofinansowanie jest wypłacane).

Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

Przedsiębiorca, który chce otrzymać wsparcie, nie może mieć m.in. zaległości finansowych związanych z odprowadzaniem podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.