Jacek Jaśkowiak skierował pismo do Komisarza Wyborczego w Poznaniu w sprawie wyborów prezydenckich

Autor: A. Karczewska fot. archiwum
REKLAMA

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak skierował pismo do Komisarza Wyborczego w Poznaniu, w którym zdecydowanie wskazuje, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja 2020 roku nie jest możliwe. Jak wskazał, "nie mylił się w kwestii zamknięcia poznańskich szkół i przedszkoli" i teraz także "nie ma wątpliwości, że wybory (prezydenckie) nie mogą się odbyć" w wyznaczonym terminie.

Prezydent Jaśkowiak kilkukrotnie zwracał uwagę władzom, że planowane na 10 maja 2020 roku wybory prezydenckie nie mogą się odbyć w planowanym terminie z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, jaka ma miejsce w Polsce.

W liście do Komisarza Wyborczego w Poznaniu wyraził stanowczy sprzeciw wobec zamiaru przeprowadzenia wyborów w wyznacoznym terminie, co "wiązałoby się to ze sprowadzeniem bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia na wyborców - mieszkańców Poznania i pracowników miejskich instytucji samorządowych zaangażowanych w przygotowanie wyborów".

Podobnie jak wielokrotnie wcześniej przy publicznych wypowiedziach, tak i w liście, Jacek Jaśkowiak przypomina, że to na samorządach spoczywa obowiązek przygotowania wyborów, a obecnie nie jest to możliwe w sposób prawidłowy i niezagrażający zdrowiu i życiu publicznemu.

Wśród głównych powodów wymienił te, o których pisaliśmy wczoraj na naszym portalu w kontekście wideokonferencji z premierem Morawieckim. Znalazł się tam więc m.in. problem skompletowania składów komisji wyborczych, zabezpieczenia dla komisji zarówno podczas wyborów jak i w czasie koniecznych szkoleń, a także zabezpieczenia wyborców. Zwrócił także uwagę na konieczność wyznaczenia obwodów wyborczych w szpitalach i domach pomocy społecznej, które obecnie są i powinny pozostać skupione przede wszystkim na walce z koronawirusem. Obciążanie ich kolejnymi obowiązkami jest niemożliwe.

Wskazał także na umożliwienie obywatelom dopisania się do spisów wyborczych, a także na logistyczną obsługę lokali wyborczych czy głosowanie korespondencyjne i głosowanie przez pełnomocnika.

W liście do Krzysztofa Józefowicza, Komisarza Wyborczego w Poznaniu, prezydent Jaśkowiak podkreślił, że zdaje sobie sprawę z tego, że Komisarz nie posiada odpowiednich kompetencji i uprawnień w zakresie podejmowania decyzji o terminie wyborów, jednak będąc pełnomocnikiem PKW, może przedstawić argumenty wskazujące na brak możliwości przeprowadzenia głosowania.

Zaznaczył także, że nie umniejsza wagi wyborów w demokratycznym państwie, jednak obecnie jednostki samorządu terytorialnego powinny skupić się przede wszystkim na wsparciu mieszkańców poprzez zapewnienie im świadczenia najważniejszych dla nich usług publicznych. Wskazał również, że samo społeczeństwo nie chce uczestniczyć w wyborach w obawie o swoje zdrowie i życie - taką deklarację złożyło ok. 80% badanych.

Jak wskazał Jacek Jaśkowiak, "nie ma wątpliwości, że wybory Prezydenta RP w terminie 10 maja 2020 roku nie mogą się odbyć", podobnie jak "nie mylił się" w kwestii zamknięcia poznańskich placówek oświatowych jeszcze zanim rząd wykonał taki krok na płaszczyźnie ogólnopolskiej.

Na koniec prezydent Poznania, poprosił Komisarza o "podjęcie wszelkich możliwych działań, które wpłyną na decyzję o późniejszym terminie przeprowadzenia wyborów prezydenta RP".

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA