Pierwsze z dwóch nowych rond na przebudowywanej ul. Gdyńskiej już prawie gotowe

Autor: Paulina Nowicka fot./vid. PIM
REKLAMA

Od końca października trwa rozbudowa ul. Gdyńskiej na odcinku od granic Poznania do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach. Efekty prac są coraz bardziej widoczne. Zakończyła się budowa murów oporowych wzdłuż torów kolejowych, które zabezpieczą nasyp na powstającej drodze. W przebudowanych rurociągach płynie już gaz, a prace związane z budową nowego ronda na skrzyżowaniu ul. Gdyńskiej i Poznańskiej dobiegają końca.

Na pierwszym z dwóch planowanych rond wylewana jest masa pod jezdnię. - Aby ograniczyć powstawanie kolein wywołanych przejazdami np. ciężarówek, na jezdni ronda zastosowano mieszankę o wysokim module sztywności. Na odcinku ul. Poznańskiej wchodzącym w zakres zadania realizowanego przez PIM powstają także chodniki i ścieżki rowerowe. Wcześniej przebudowana została sieć wodociągowa wraz z kanalizacją deszczową w obrębie ronda, ułożono także nowe światłowody, dzięki którym internet popłynie szybciej - mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie).

 Drugie nowe rondo planowane jest na wysokości ul. Piaskowej. Docelowo po rozbudowie ul. Gdyńska będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Nowa jezdnia powstaje od strony torów kolejowych, gdzie konieczne było wykonanie murów oporowych, których wysokość sięga nawet do 4,5 m. Na tak solidnie przygotowanym podłożu fragmentami jest już wylewana masa pod nową jezdnię (na odcinku pomiędzy ul. Poznańską a Piaskową).

Wcześniej wzdłuż nasypu prowadzone były prace związane głównie z infrastrukturą podziemną. Już w styczniu wykonawca, czyli firma Budimex Budownictwo, oddał do użytku przebudowany gazociąg wysokiego i średniego ciśnienia. Wzdłuż całej nowej trasy przebudowane zostały komory kanalizacyjne.

Z nowej, oświetlonej ul. Gdyńskiej będzie można korzystać już w ostatnim kwartale 2020 r. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Powstaną zatoki autobusowe, chodniki i drogi rowerowe. Między dwoma rondami, których zadaniem będzie upłynnienie ruchu, zostanie zbudowana dodatkowa droga serwisowa, zapewniająca bezpieczny dojazd do posesji przy ul. Gdyńskiej.

Rozbudowa ok. 1,2 km odcinka ul. Gdyńskiej finansowana jest z budżetu miasta Poznania oraz dofinansowania unijnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Równocześnie trwa przebudowa ul. Poznańskiej w Koziegłowach, która nadzorowana jest przez Zarząd Dróg Powiatowych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA