W miejscu pływalni Olimpia powstanie nowa. Centrum Sztuk Walki stanie w innej lokalizacji

Autor: A. Karczewska fot. poglądowa mapa: UMP
REKLAMA

Po przeanalizowaniu sytuacji i wsłuchaniu się m.in. w głosy mieszkańców, Miasto przygotowało nową koncepcję zagospodarowania terenu po dawnej pływalni Olimpia przy ul. Taborowej. Zakłada ona, że zamiast Centrum Sztuk Walki powstanie tam nowa pływalnia, która planowana była przy Parku Kasprowicza. Sztuki walki mają być trenowane w obiekcie, który stanie obok.

Miasto Poznań otrzymało teren przy ul. Taborowej, na którym istniała pływalnia Olimpia, która przez wiele lat służyła mieszkańcom. Stan techniczny obiektu jest jednak tak zły, że nie jest możliwe ponowne otwarcie basenu dla użytkowników.

Początkowo Miasto założyło, że w miejscu po pływalni zostanie wybudowane Centrum Sztuk Walki, natomiast pływalnia powstanie w sąsiedztwie, przy Parku Kasprowicza.

Na początku roku, gdy Poznań przejął nieruchomość, możliwe było przeprowadzenie kolejnych, tym razem dokładniejszych analiz stanu i potencjału terenu oraz budynków, które na nim stoją. Okazało się, że stan techniczny jest jeszcze gorszy niż wskazywały na to pierwsze ekspertyzy.

"W tej sytuacji nieracjonalne byłoby, gdybyśmy uparcie trzymali się pierwotnej koncepcji. Trzeba było poszukać innego rozwiązania. Takiego, które pozwoli maksymalnie wykorzystać ogromny potencjał tego miejsca. Jest dla mnie oczywiste, że nie można zrezygnować z pływalni, na którą czekają mieszkańcy Łazarza i Grunwaldu. Dlatego powstanie ona w miejscu, gdzie dziś stoi niedziałający basen."
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Najbardziej ekonomicznym działaniem będzie wyburzenie obecnego obiektu niemal w całości. W tym miejscu wybudowana zostanie nowa pływalnia.

Planowane wcześniej Centrum Sztuk Walkima zostać wybudowane w sąsiedztwie, od strony ul. Reymonta, na miejskich działkach. Obecnie na części z nich znajdują się rodzinne ogrody działkowe.

"Jeśli chodzi o przygotowanie inwestycji, to teren ten stanowi dla Miasta duże wyzwanie, ale jesteśmy do niego dobrze przygotowani. Aktualnie funkcjonuje tam część rodzinnych ogrodów działkowych im. Władysława Reymonta."
Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania

Jak wyjaśnia Miasto, plany zagospodarowania terenu przewidują tam zabudowę sporotowo-rekreacyjną.

"Zgodnie jednak z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego obszar ten docelowo nie jest przewidziany pod ogródki działkowe. Może za to na nim powstać zabudowa sportowo-rekreacyjna w otoczeniu zieleni. Dlatego w najbliższym czasie Miasto rozpocznie rozmowy z Polskim Związkiem Działkowców, dotyczące przeniesienia tej części ogródków do nowej lokalizacji."
Urząd Miasta Poznania

Koncepcja architektoniczna ma zostać zaprezentowana w połowie 2020 roku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA