“To, że młodzi nie chorują to mit” – Policja i WHO ostrzegają młodzież. W Poznaniu coraz więcej osób spotyka się w plenerze

“Nie jesteście nieśmiertelni” – takimi słowami WHO zwróciła się do młodych ludzi, którzy mimo zaleceń organizacji i rządów wielu państw wciąż lekceważą politykę społecznego zdystansowania i kwarantanny. Na poznańskiej Cytadeli, w parkach i na terenach nadwarciańskich coraz częściej można spotkać młodzież spotykającą się w plenerze. Poznańska policja przypomina – “młodzi ludzie ciężko chorują (zakażeni koronawirusem) i umierają”.

Choć od początku pojawienia się koronawirusa w Chinach wiadomo, że najbardziej narażoną na powikłania i ciężki przebieg zakażenia są osoby starsze, to nie oznacza to, że młodzi ludzie mogą czuć się bezpiecznie. W wielu państwach młodzi, nieobciążeni innymi chorobami także ciężko chorują po zakażeniu koronawirusem i umierają. Zaniepokojona zachowaniem młodzieży WHO w ostatnim czasie zwróciła się do młodych wprost słowami “nie jesteście nieśmiertelni, nie jesteście niepokonani. Ten wirus może was położyć w szpitalu na wiele tygodni, a nawet zabić”. Oganizacja zwraca uwagę na możliwy ciężki przebieg choroby, a także na możliwość przeniesienia zakażenia na innych, mniej odpornych i bardziej osłabionych, u których zakażenie i choroba mogą skończyć się śmiercią. “Nawet jeśli nie zachorujecie, wybory, których dokonacie, mogą mieć wpływ na zdrowie, a nawet życie dla innych”.

Niestety, po mobilizacji do pozostania w domach, w ostatnim czasie także w Polsce i w Poznaniu można zauważyć coraz więcej grupek spotykających się w plenerze – nad Wartą, na poznańskiej Cytadeli i w parkach. Znudzeni pobytem w domu, zachęceni cieplejszymi dniami młodzi “rozpoczęli sezon” plenerowych spotkań. Takie zachowanie jest bardzo nieodpowiedzialne. Przypominamy, że statystycznie jedna osoba zakażona nowym koronawirusem zaraża dwie kolejne. Te dwie mogą zakazić kolejne w drodze do domów czy po powrocie, gdy spotkają się z rodziną i w ten sposób wirus rozprzestrzenia się wśród ogromnej liczby osób w bardzo szybkim czasie.

Obecnie nie ma ani lekarstwa ani szczepionki, które mogłyby pomóc w walce z groźnym wirusem. Zmniejszenie ryzyka zakażenia i dalszego rozprzestrzeniania się wirusa zależy od wyborów i odpowiedzialności wszystkich. Należy dbać o higienę, myć często ręce, odkażać je, a także miejsca częstego kontaktu np. klamki, uchwyty, telefony, sprzęt elektroniczny. Należy ograniczyć do minimum kontakty z innymi ludźmi, a jeśli do takich musi dojść, to zachować odległość ok. 1,5 metra.

Poznańska policja przypomina, że obecnie technologia pozwala na kontakt z bliskimi i znajomymi poprzez szereg komunikatorów i aplikacji. Warto z nich skorzystać i pozostać w domu.

“We Włoszech, w Hiszpanii i innych krajach bardziej dotkniętych niż nasz, młodzi ludzie ciężko chorują i umierają. (…) To nie są żarty. Każdy niech się nad tym zastanowi i podejmie mądrą decyzję…”

Wielkopolska Policja