Policja ostrzega przed oszustami. Żerują na epidemii koronawirusa

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
REKLAMA

Policja ostrzega przed oszustami, którzy żerują na epidemii koronawirusa i obawach przed zakażeniem wśród Polaków. Do oszustw dochodzi najczęściej poprzez wiadomości sms lub email z linkiem do fałszywych stron internetowych, a także sprzedaż produktów, które zdaniem sprzedających mają uchronić przed zakażeniem.

W ostatnich tygodniach szczególnie na portalach aukcyjnych nie brakowało i nadal nie brakuje ofert produktów, które zdaniem sprzedawców mają uchronić przed zakażeniem koronawirusem. Poza wygórowanymi cenami za środki dezynfekujące są także takie, które nie tylko są drogie, ale zawierają kłamliwy opis.

"W sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie."
Policja

Policja ostrzega, by nie ulegać panice i nie kupować środków, które nie są rekomendowane przez lekarzy. Jednocześnie przypomina, że nie ma obecnie leku, który mógłby uchronić przed zakażeniem groźnym wirusem.

Ogromnym problemem są także oszuści podszywający się pod służby, banki, instytucje i organizacje wysyłający maile i smsy informujące m.in. o uruchamianiu programów żywnościowych, leczniczych czy zabieraniu rezerw z kont Polaków na rzecz NBP.

"W przesyłanych wiadomościach zawarte są linki prowadzące do stron przestępców, których jedynym zadaniem jest wyłudzanie loginów i haseł do bankowości internetowej, a także kodów autoryzacyjnych dających możliwość zatwierdzenia przelewów na rachunek oszustów. W niektórych przypadkach linki mogą prowadzić do stron zawierających złośliwy kod powodujący przejęcie urządzenia klienta, na którym otrzymał wiadomość"
Komenda Główna Policji

Policja ostrzega, że podanie swoich danych logowania może prowadzić nie tylko do utraty oszczędności, ale także do zaciągnięcia przez oszustów dalszych zobowiązań finansowych. Będą oni mieć bowiem dostęp do danych wrażliwych, które należy podać np. ubiegając się o pożyczkę.

Osoby, które podejrzewają, że mogły paść ofiarą oszusta powinny jak najszybciej zgłosić ten fakt na policję.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA