Rozpoczęła się rekrutacja do przedszkoli

We wtorek rozpoczęła się tegoroczna rekrutacja do przedszkoli, która potrwa dwa tygodnie. O dostaniu się dziecka do danej placówki zdecyduje ilość punktów, jakie zostaną przyznane w ramach kryteriów rekrutacyjnych.

Poznań przygotował 17 400 miejsc dla dzieci w wieku 3-6 lat w roku szkolnym 2020/2021. Najwięcej, bo 14 tysięcy miejsc dotyczy miejskich przedszkoli. 2200 dzieci zostanie przyjętych do przedszkoli publicznych prowadzonych przez inny niż Miasto Poznań organ, natomiast 1200 miejsc przygotowanych jest w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

We wtorek, 10 marca, rozpoczęła się rekrutacja dla dzieci, które dopiero zaczną swoją przygodę z opieką przedszkolną. Rodzic może wskazać maksymalnie 5 placówek, zaznaczając kolejność preferencji.

O przyjęciu dziecka do danej placówki decyduje ilość punktów przyznanych w ramach kryteriów rekrutacyjnych. Pod uwagę są brane zarówno te ustawowe jak i samorządowe. Do pierwszych zalicza się 260 punktów, jakie mogą zostać przyznane m.in. w przypadku, gdy dziecko pochodzi z rodziny wielodzietnej, jest niepełnosprawne, jest wychowywane przez samotnego rodzica, ma niepełnosprawnych rodziców/opiekunów lub rodzeństwo i gdy wychowuje się w rodzinie zastępczej.

W ramach kryteriów samorządowych w Poznaniu brane są pod uwagę takie kwestie jak to czy rodzice dzieci: oboje pracują, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą (30 pkt.); mają już dzieci w danym przedszkolu (60 pkt.); oboje płacą podatki w Poznaniu (30 pkt.).

Dodatkowe punkty przyznawane są również w sytuacji, gdy o przyjęcie do tej samej placówki ubiega się jednocześnie rodzeństwo (15 pkt). Aż 60 punktów można otrzymać za wywiązanie się z obowiązku przeprowadzenia u dzieci szczepień znajdujących się w wykazie szczepień obowiązkowych.

Więcej punktów przyznawanych jest w zależności od miejsca na liście preferencji podczas rekrutacji.

Harmonogram
– 10-24 marca – w tym czasie rodzice i opiekunowie dziecka muszą dostarczyć do przedszkola (pierwszego wyboru) wniosek o przyjęcie dziecka, wraz z potrzebnymi dokumentami
– 9 kwietnia (godz. 12) – ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Uwaga – nie jest to jednoznaczne z przyjęciem dziecka. Rodzic musi potwierdzić, że chce, aby uczęszczało ono do przedszkola, do którego zostało zakwalifikowane
– 9 kwietnia – 16 kwietnia – rodzic lub opiekun dziecka potwierdza pisemnie wolę zapisu malucha do danego przedszkola. Brak pisemnego potwierdzenie jest jednoznaczne z rezygnacją z dalszego procesu rekrutacji
– 20 kwietnia (godz. 12) – ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Tego samego dnia w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych zostaną ogłoszone listy placówek dysponującymi wolnymi miejscami.

W przypadku, gdy dziecko nie dostanie się do wybranego przedszkola, rodzice i opiekunowie mogą złożyć odwołanie od decyzji.

W przypadku, gdy dziecko nie zostanie zakwalifikowane i przyjęte do żadnej placówki, rodzic otrzyma dla niego imienne skierowanie do przedszkola, szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi  lub przedszkola publicznego prowadzonego przez inny organ, które dysponuje wolnymi miejscami.

Skierowania będą sporządzane w dniach od 19 maja do 19 czerwca. Jeśli rodzic nie skorzysta z tego rozwiązania, może brać udział w rekrutacji uzupełniającej.   

Aplikacja do elektronicznego wypełnienia wniosku jest dostępna na stronie internetowej.