Zoo, Palmiarnia, obiekty POSiR - kolejne miejsca zamykane z powodu koronawirusa. Rodzice mogą uzyskać zasiłek

Autor: Codzienny Poznań AK fot. Zoo Poznań
REKLAMA

Kolejne placówki oświatowe, edukacyjne i kulturalne zamykają swoje tereny w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zgodnie z rekomendacją Urzędu Miasta Poznania od środy, 11 marca, miejskie placówki oświatowe i kulturalne mają zawiesić zajęcia na dwa tygodnie. Co w takiej sytuacji mają zrobić rodzice dzieci, którym nie będzie zapewniona opieka w placówkach?

Miasto Poznań przypomina, że od 8 marca, obowiązuje ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Przewiduje ona m.in. prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przysługuje rodzicom i opiekunom dzieci do lat 8. w przypadku zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu epidemii.

Może być przyznawany maksymalnie na 14 dni na takich samych zasadach co zasiłek opiekuńczy w przypadku nagłego zamknięcia szkoły.

„Wystosowaliśmy już komunikat do dyrektorów miejskich przedszkoli, żłobków i szkół. O decyzji poinformowaliśmy wojewodę wielkopolskiego, niewykluczone, że wkrótce takie decyzje będą podjęte w całej Polsce. Być może dmuchamy na zimne, ale profilaktyka jest łatwiejsza od późniejszego leczenia, co pokazuje sytuacja we Włoszech. Tam osoby starsze często zarażały się koronawirusem od dzieci, które chorobę przechodziły bezobjawowo i przekazywały dziadkom. Przykład włoski pokazuje, że lekceważenie koronawirusa przynosi złe efekty. Trzeba mu przeciwdziałać jak najwcześniej i my będziemy to robić.”
Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania


Ostateczna decyzja należy do dyrektorów placówek, jednak wszystko wskazuje na to, że miejskie placówki dostosują się do zaleceń.

Prawdopodobnie na dwa tygodnie zostaną zamknięte również miejski instytucje kultury. Oficjalnie poinformowano już o zamknięciu lodowisk i basenów POSiR, Starego i Nowego Zoo oraz Palmiarni Poznańskiej. Decyzję o zawieszeniu projektów, warsztatów i zajęć podejmują również miejskie ośrodki związane ze sztuką oraz inkubatory kultury.

Jednocześnie zaapelowano do przedsiębiorców o unikanie skupisk ludzi i rezygnację z planowanych imprez, które nie podlegają pod imprezy masowe, które z kolei zostały odwołane przez rząd na terenie całego kraju.

Wiadomo już także, że sobotni mecz Lecha Poznań z Legią Warszawa zostanie przeprowadzony w terminie, jednak bez udziału publiczności.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA