Eko aktywistki zablokowały pracę w kopalni Tomisławice

Autor: A. Karczewska fot. pixabay/poglądowa
REKLAMA

Aktywistki grupy Zielona Fala zablokowały w poniedziałek rano pracę kopalni odkrywkowej Tomisławice na terenie powiatu konińskiego w Wielkopolsce.

Kopalnia funkcjonuje od 10 lat i od początku jej działania wzbudzają duże kontrowersje i protesty ze strony aktywistów prośrodowiskowych i ekologicznych jak i okolicznych mieszkańców. Przeciwnicy zwracają uwagę na negatywne skutki funkcjonowania kopalni odkrywkowej, w tym przede wszystkim obciążenie środowiska naturalnego w okolicy, w tym obniżanie poziomu wód gruntowych, wysuszanie jezior i suszę w okolicy, co wpływa także na zmniejszenie plonów w gospodarstwach.

W poniedziałek, 9 marca, o godzinie 6:00, grupa wielkopolskich aktywistek weszła na teren kopalni, a następnie zablokowała pracę jednej z maszyn. Jak mówią, działają „w ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa”, chcąc zwrócić uwagę na „katastrofę klimatyczną, u progu której stoimy”.

„Nie zgadzamy się na to, żebyśmy wszyscy ponosili klimatyczne koszty działania spółki, do której należy kopalnia Tomisławice. Wydobywanie węgla brunatnego metodą odkrywkową obciąża środowisko i jest bezpośrednią przyczyną susz panujących w tym regionie. Przez działalność kopalni cierpi okoliczna przyroda i rolnicy, którym susze uniemożliwiają pozyskiwanie plonów. Wielu mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, które zostały wyburzone, bo pod nimi znajdowały się złoża węgla.”
Zielona FalaProtest odbywa się w ramach akcji „Ziemia jest Kobietą”, która została zainaugurowana 8 marca, w Międzynarodowy Dzień Kobiet.

Poza samym zamknięciem kopalni, aktywistki domagają się także innych działań:

"Domagamy się sprawiedliwego planu transformacji przedsiębiorstwa i partycypacji w kosztach, które będzie musiał ponieść region i jego mieszkańcy, jak i naprawy szkód wyrządzonych przez sektor węglowy w tym regionie. Żądamy również ostatecznego zablokowania przez polityków budowy nowej odkrywki Ościsłowo Złoczew i rozbudowę Turowa.”
Zielona Fala
Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA