Jest sygnalizacja, pomiary prędkości, a kierowcy nadal traktują ul. Serbską jak tor wyścigowy

Autor: Codzienny Poznań AK fot ZDM
REKLAMA

Od kilku miesięcy na ul. Serbskiej działają specjalne czujki z pomiarem prędkości, które w przypadku, gdy pojazd porusza się zbyt szybko, przesyłają sygnał do sygnalizacji świetlnej i... zapala się czerwone światło. Twórcy mieli nadzieję, że pomoże to w walce z piratami drogowymi. Jak się okazuje, wielu nadal nie stosuje się do przepisów przez co cierpią także pozostali uczestnicy ruchu. ZDM postanowił zamontować dodatkowe oznakowanie informujące o pomiarze prędkości licząc, że w ten sposób przemówi do rozsądku niesfornych kierujących.

Czujniki pojawiły się na ul. Serbskiej w październiku 2019 roku. Miały pomóc w walce z kierowcami, którzy odcinek między ul. Naramowicką i Rondem Solidarności traktują jak tor wyścigowy przekraczając dozwoloną prędkość i stwarzając zagrożenie na drodze.

Po wykryciu zbyt dużej prędkości poruszania się pojazdu, czujniki przesyłają sygnał do urządzenia połączonego z najbliższą sygnalizacją świetlną, która automatycznie zmienia światło na czerwone. W ten sposób kierujący są zmuszeni do zmniejszenia prędkości, poczekania na zielone, a tym samym nie rozwijają jeszcze większej prędkości. (więcej: tutaj)

Jak informuje ZDM, system nie do końca rozwiązał problem. Okazuje się, że nawet konieczność zatrzymania się na czerwonym świetle nie zawsze zniechęca kierujących do zdjęcia nogi z gazu.

"Z naszych obserwacji wynika, że wciąż wielu kierujących jedzie zbyt szybko i powoduje, że na sygnalizacji zapala się czerwone światło. Przez takich piratów drogowych mogą „cierpieć” także inni kierowcy. Wówczas gdy jeden szarżuje na drodze – czerwone światło może zatrzymać więcej pojazdów. Zdarzają się sytuacje, że czerwone światło może palić się dłużej."
ZDM Poznań

Jak wskazuje ZDM, zdarzają się sytuacje, w których kierowcy widzą, że zapalone jest czerwone światło, a mimo to nie zwalnia i nadal przekracza dozwoloną prędkość. Wówczas czujniki przesyłają sygnał o nieprawidłowym zachowaniu, przez co czerwone światło pali się jeszcze dłużej.

By przemówić do rozsądku i sumienia niesfornych kierujących, ZDM zamontował specjalne tablice informujące o tym: jak szybko można jechać i że jest to sprawdzane.

W ten sposób drogowcy mają nadzieję, że kierujący świadomi tego, że szkodzą sobie i innym, będą szybciej ściągać nogę z gazu i zaczną stosować się do ograniczeń prędkości.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA