Zmodernizowana filia Biblioteki Raczyńskich przy ul. Lodowej już otwarta

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

W środę oficjalnie otwarto zmodernizowaną filię Biblioteki Raczyńskich na poznańskim Łazarzu, przy ul. Lodowej. Nowe wnętrze nie tylko wygląda estetyczniej, ale także pozwala na swobodny i komfortowy dostęp czytelników do zasobów. Budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zamontowano również klimatyzację, co pozwoli na utrzymanie w środku optymalnej temperatury.

Biblioteka Raczyńskich regularnie stara się modernizować i unowocześniać nie tylko główną siedzibę, ale także swoje filie. Ma to na celu nie tylko dostosowanie obiektów do obecnych standardów dla tego typu miejsc, ale także popularyzację czytelnictwa poprzez dostosowywanie bibliotek do organizacji różnego rodzaju wydarzeń, poszerzania księgozbioru czy odpowiadania na potrzeby współczesnych czytelników.

Największym spośród remontów przeprowadzonych przez Bibliotekę Raczyńskich w ostatnich latach był ten związany z modernizacją filii nr 4, czyli tej przy ul. Lodowej.

To jedna z najstarszych filii Biblioteki. W ramach gruntownego remontu budynek został m.in. wyposażony w windę, co ułatwi dostęp do księgozbioru także osobom np. z niepełnosprawnościami. Zamontowano również klimatyzację, co pozwoli na utrzymanie optymalnej temperatury w środku obiektu.

Przestrzeń została urządzona w taki sposób, by zapewnić jak najlepszy dostęp do półek i regałów, jednocześnie wykorzystując powierzchnię w odpowiednim zakresie. Czytelnicy mają również do dyspozycji czytelnię.

Podczas prac nie zapomniano o historii tego miejsca. Odrestaurowano m.in. ekspozytory do prasy, biurka i część regałów, by zapewnić odpowiedni historyczny klimat tego miejsca.

Prace kosztowały 2,5 miliona złotych i zostały sfinansowane ze środków budżetu miejskiego.

O tym, że remonty i modernizacje są konieczne można przekonać się m.in. poprzez analizę liczby zarejestrowanych czytelników w filiach, które zostały zmodernizowane w ostatnich latach. Od ponownego otwarcia Filii Naramowickiej w lutym 2018 roku odnotowano wzrost zainteresowania tym miejsce. W ubiegłym roku było zarejestrowanych 3896 czytelników. Częściej wypożyczano książki - zarówno te dla najmłodszych jak i dla dorosłych. Dużą rolę odgrywają tam warunki lokalowe, które umożliwiają organizację różnego rodzaju wydarzeń. Przeniesiona z piwnicy jednego z bloków na Osiedlu Zwycięstwa do Domu Kultury Wiktoria Filia 55 przez dwa lata zwiększyła liczbę swoich użytkowników o tysiąc dwieście osób.

Podobne wyniki odnotowywane są również w innych filiach. Jeszcze w tym roku modernizację przejdą kolejne, dzięki temu zwiększy się komfort nie tyko użytkowników, ale także pracowników bibliotek.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA