UAM z wielomilionowym dofinansowaniem na wsparcie osób niepełnosprawnych na uczelni

Prawie 11 milionów złotych dofinansowania w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Uczelnia dostępna” otrzyma Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na projekt „Uczelnia otwarta dla wszystkich uczelnią na miarę XXI wieku”. Środki mają zostać przeznaczone na wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami na poznańskiej uczelni.

Jak przekazała prof. Bogumiła Kaniewska, prorektor ds. studenckich, obecnie na UAM jest ponad 700 studentów z orzeczeniami o niepełnosprawności. W ramach uczelni działa także Zrzeszenie Studentów Ad Astra oraz Biuro Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami. Jak podkreśliła prorektor, obowiązkiem uczelni jest zapewnienie takich warunków, które pozwolą wszystkim studentom na równe szanse nauki i rozwoju. Oznacza to zarówno życzliwość, jak i środki materialne i wsparcie techniczne.

Projekt, na który uczelnia otrzymała dofinansowanie poprawi się dostępność w budynkach Collegium Iuridicum m.in. do biblioteki, gdzie zostanie zamontowana winda. Podobne prace zostaną przeprowadzone w Collegium Heliodori oraz Collegium Novum.

Mając na uwadze potrzeby osoby z niepełnosprawnościami słuchu, na Wydziałach: Chemii, Biologii Matematyki i Informatyki oraz Studiów Edukacyjnych zainstalowane będą pętle induktofoniczne, a więc sprzęt, który eliminuje niepotrzebne dźwięki zewnętrzne w budynkach.

Pomyślano także o bezpieczeństwie w kontekście konieczności ewakuacji. W ramach projektu zakupione zostaną wózki ewakuacyjne do każdego z obiektów uczelni, a dodatkowo, zostanie opracowana specjalna aplikacja informująca studentów o ewakuacji, a kadrę o tym, że student potrzebuje pomocy. Uczelnia chce także poprawić kwestię ewakuacji osób głuchych. W jaki sposób mają one usłyszeć alarm?

„Chociażby poprzez sygnalizację optyczną, światełko czy poduszkę wibrującą umieszczoną w akademikach”

Anna Rutz, pełnomocniczka rektora ds. osób z niepełnosprawnościami

Projekt obejmuje również szkolenia dla pracowników UAM w zakresie współpracy ze studentami na szczeblu sensorycznym i natury psychicznej.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza otrzyma na swój projekt prawie 11 milionów złotych wsparcia. Rozpoczęcie realizacji działań zaplanowano na 2023 rok.