Po raz 22. przyznano nagrody dla polskich innowatorów. Wśród laureatów poznańskie firmy i ośrodki

Nagrodzone w konkursie “Polski Produkt Przyszłości” organizowanego po raz 22. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zostały projekty z obszaru medycyny, chemii, elektroniki czy biotechnologii.

Przedsiębiorcy, jednostki naukowe oraz ich konsorcja rywalizowały o trzy nagrody główne po 100 tys. oraz wyróżnienia (25 tys. zł) i nagrody specjalne. Do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono 96 projektów, o 24 więcej niż rok wcześniej.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że laureaci Konkursu, zmieniają otaczającą nas rzeczywistość i z sukcesem zdobywają światowe rynki. “Nagrodzone produkty i technologie są wizytówką możliwości polskiej nauki i wielkiego potencjału naszej przedsiębiorczości” – dodał.

Wicepremier Jarosław Gowin stwierdził z kolei, że wyłonieni zwycięzcy są przykładem, że działalność innowacyjna, która dzięki wprowadzonym przez rząd korzystnym dla innowatorów zmianom, takim jak m.in. ulgi na B+R czy program doktoratów wdrożeniowych, staje się udziałem coraz liczniejszego grona rodzimych przedsiębiorców. “Rosnący udział nakładów na działalność B+R w PKB, które w 2018 r. wyniosły 1,21 proc., to nie tylko dobry prognostyk dla naszej gospodarki, ale przede wszystkim szansa na to, że częściej będziemy mogli korzystać z polskich innowacyjnych produktów i usług” – dodał.

Nagrody i wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: przedsiębiorcom, naukowcom i wspólnym projektom nauki i biznesu.

W kategorii “Produkt przyszłości przedsiębiorcy” nagrodę główną wręczono firmie StethoMe Sp. z o.o. za umożliwiający pacjentowi wykonanie samodzielnego badania inteligentny stetoskop, który wykrywa nieprawidłowości pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy. Wyróżnienia przyznano 4 firmom: ML SYSTEM S.A. za fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych, która wspomaga klimatyzację i ogranicza nagrzewanie pomieszczeń o 80 proc.; SYNTOIL S.A. za zieloną sadzę pozyskiwaną ze zużytych opon; MAR-BUD Sp. z o.o. Budownictwo Sp.k. za akumulator energii chłodu ICE-ON; DiagNova Technologies Sp. z o.o. za zaawansowany system obrazowania krtani Advanced Larynx Imager.

W kategorii “Produkt przyszłości instytucji szkolnictwa wyższego i nauki” nagroda główna została przyznana Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za Otoimplant – protezę ucha środkowego o działaniu bakteriobójczym, która zapewnia pacjentom krótszy okres rekonwalescencji, ogranicza ryzyko związane z powikłaniami w przebiegu infekcji i zakażeń bakteryjnych oraz umożliwia odtworzenie budowy i funkcji struktur kostnych ucha środkowego. Wyróżnienie otrzymał Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich za unikatową w skali świata odmianę konopi przemysłowych HENOLA.

W dziedzinie “Wspólny produkt przyszłości instytucji systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz przedsiębiorcy” nagroda główna decyzją kapituły nie została przyznana, a wyróżnienie otrzymali: Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Innosil Sp. z o.o. za ILAGRO – innowacyjny produkt stymulujący odporność roślin.

Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymał Otoimplant z AGH w Krakowie, a Nagroda Ministra Rozwoju przypadła fotowoltaicznej szybie ML SYSTEM S.A. Swoją nagrodę przyznali także organizatorzy konkursu: PARP i NCBR, które nagrodziły wspólnie firmę M Sp. z o. o. za projekt Musicon – pomoc dydaktyczną, która dzięki zaangażowaniu podstawowych zmysłów: wzrok, słuch i dotyk, zwiększa efektywność uczenia, rozwija integrację sensomotoryczną, rozbudza dziecięcą kreatywność i uczy logicznego myślenia.

W konkursie wręczono także nagrody specjalne za produkt w obszarze eko-innowacji oraz za produkt z branży ICT. Fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych doceniono po raz trzeci, tym razem przyznając jej wynalazcom „Nagrodę specjalną za produkt w obszarze eko-innowacji”. Z kolei inteligentny stetoskop StethoMe został doceniony powtórnie poprzez przyznanie jej twórcom “Nagrody specjalnej za produkt z branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych”.

“Dzięki takim instytucjom jak PARP czy NCBR tworzymy optymalne warunki do rozwoju nowoczesnych technologii, produktów i innowacyjnych rozwiązań. Ale to od pomysłowości i kreatywności naszych wynalazców w głównej mierze zależy rozwój innowacyjności polskiej gospodarki. Efekty ich działań są prezentowane podczas kolejnych edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości” – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W 22-letniej historii konkursu zgłoszono ponad 1000 innowacyjnych projektów z różnych branż gospodarki m.in.: medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej i elektrotechnicznej, chemicznej, automatyki przemysłowej. Dotychczas nagrody otrzymało 58 projektów, a 123 zostały wyróżnione.