"Prali" pieniądze sprzedając olej napędowy bez akcyzy podszywając się pod inną firmę. Poznańska policja zatrzymała 12 osób

Autor: A. Karczewska vid. KWP Poznań
REKLAMA

Poznańscy policjanci zatrzymali 12 osób, które podejrzane są o sprowadzanie do Polski oleju napędowego bez uiszczania akcyzy, a następnie wprowadzanie go do obrotu, czym narazili Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Według ustaleń śledczych, sprawcy w ten sposób „wyprali” ok. 25 mln złotych. Wszystkim zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności.

Policjanci rozpoczęli pracę nad sprawą w lutym 2018 roku, po zgłoszeniu kobiety, która poinformowała, że ktoś prawdopodobnie podszywa się pod jej firmę i rozsyła oferty sprzedaży paliwa. Co ważne, w rozsyłanej ofercie podany był adres mailowy do kontaktu oraz numer konta bankowego, które nie należały do niej ani jej firmy.

Sprawa trafiła do funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą i Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu. Policjantom udało się ustalić właściciela rachunku bankowego, a także odbiorców paliwa, którzy przelewali na konto „firmy” dziesiątki milionów złotych. Pieniądze były następnie wypłacane przez różne osoby na terenie całego kraju.

Śledczy z Policji i Prokuratury ustalali tożsamość kolejnych uczestników procederu sukcesywnie ich zatrzymując. Łącznie w sprawie zatrzymano 12 osób - 8 mężczyzn oraz 4 kobiety w wieku od 24 do 64 lat. To mieszkańcy województw: kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i lubuskiego.

Wszyscy podejrzani usłyszeli zarzuty tzw. prania pieniędzy. Ustalono, że każdy z nich uczynił z procederu stałe źródło dochodu. Za zarzucane im czyny grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak informuje policja, zatrzymano także 35-letniego mężczyznę, który dodatkowo usłyszał zarzuty kierowania procederem „prania pieniędzy”, który polega na włączaniu do legalnego obrotu pieniędzy pochodzących z przestępstwa lub uczestniczących w jego popełnieniu. Grozi mu za to kara do 15 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu został aresztowany na 3 miesiące.

Śledczy ustalili także, że grupa „wyprała” ponad 25 milionów złotych sprowadzając paliwo bez uiszczania opłat akcyzowych, a następnie wprowadzając je do obrotu.

Sprawa ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA