Jak wyglądała 75. rocznica bitwy o Poznań?

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. Martyna Jezierska
REKLAMA

W najbliższą niedzielę odbył się piknik militarny "Poznań 1945" oraz rekonstrukcja walk o Poznań. Były liczne pokazy pirotechniczne, spacery historyczne i prezentacja uzbrojenia wojskowego. W samo południe w imieniu poznaniaków kwiaty pod pomnikiem na Cytadeli złożył Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta.

W trakcie pikniku było można poznać historię w ciekawej formie. Wśród atrakcji znalazły się m.in. prezentacja czołgu T-34 i działa samobieżnego ISU-122 oraz przejażdżka lekkimi pojazdami bojowymi. Wydarzenie zwieńczył spacer historyczny śladami walk o Fort Winiary o godzinie 14:00.

Z kolei w ramach odtworzenia bitwy o Poznań było można obejrzeć manewry wojenne, które przedstawi około 300 rekonstruktorów w mundurach i strojach z epoki. Wydarzenie znane jest z dbałości o realizm odtwarzanych walk. Widzowie mogli zrobić zdjęcie i porozmawiać z uczestnikami, a także skosztować wojskowej zupy grochowej.

- Rekonstrukcja bitwy z 1945 roku wpisuje się w coroczne obchody walk o Poznań - twierdzi Waldemar Jankowiak, prezes Stowarzyszenia Poznańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Warta". - Na to wydarzenie przyjeżdżają nie tylko osoby zainteresowane militariami i hobbyści, ale także goście z całego kraju i zagranicy.

Walki o Poznań toczyły się w styczniu i lutym 1945 roku. Wzięła w nich udział Armia Czerwona, która była wspomagana polskimi oddziałami. Po pięciodniowym oblężeniu poddała się niemiecka załoga Cytadeli. W bitwie zginęło około 6 tysięcy żołnierzy radzieckich i 700 Polaków.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA