Dyskutowali o kulturze języka i językowych mechanizmach dyskryminacji

Dziś, czyli 21 lutego, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji wczoraj w CK Zamek odbyła się debata poświęcona językowym mechanizmom dyskryminacji. Uczestnicy zastanawiali się także m.in. nad wpływem języka na stereotypy.

Debata „Język a wykluczenie” prowadzona była w CK Zamek. Udział w niej wzięli prof. Inga Iwasiów – literaturoznawca, prof. Danuta Krzyżyk – językoznawca, dr Margaret Ohia-Nowak – polonistka oraz Jacek Dehnel – pisarz.

Uczestnicy zastanawiali się nad kwestią dyskryminacji w słowie. Zwracano uwagę m.in. na kwestie hejtu w sieci, stereotypów czy uprzedzeń. Dyskutowano na temat „mocy” słowa i krzywdy jaką można nią wyrządzić, a także tego, w jaki sposób wpływa na budowanie postaw dyskryminacyjnych. Poruszono kwestię języka w polityce i mediach.

„Język jest początkiem wszystkiego, co się w życiu społecznym dzieje. Buduje i kształtuje świat, w którym żyjemy i od niego zależy, jak go postrzegamy. Współcześnie dyskurs wykluczenia stał się częścią języka polityki, mediów, a także języka publicznego. Słowa wykluczające, poniżające, degradujące, wymierzone przeciwko drugiemu człowiekowi są obecne w naszym współczesnym języku codziennym.”

prof. Ewa Kołodziejek, Uniwersytet Szczeciński

Uczestnicy debaty podjęli również temat agresji słownej, z jaką spotykają się już najmłodsi – w szkole czy w domu. Zwrócono uwagę na różne formy agresji słownej, z którą dzieci spotykają się np. ze strony rówieśników.

Podczas debaty prof. Katarzyna Kłosińska ogłosiła również kampanię społeczną „Ty mówisz – ja czuję. Dobre słowo – lepszy świat”.

„Chcemy dać jasny przekaz, że za pomocą słowa można sprawić, że ktoś przeżywa radość albo cierpienie; że świat jest przyjazny albo wrogi; że się szanujemy albo sobą gardzimy. Wszystko zaczyna się od słów”

prof. Katarzyna Kłosińska