Zimowe szaleństwo. Jak zacząć jeździć na nartach?

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Zima to doskonały czas na aktywność fizyczną – nie warto przejmować się chłodem, mrozem czy wiatrem, tylko spróbować swoich sił w zimowym szaleństwie narciarskim, co na pewno doda energii i naładuje akumulatory, pozwalając przetrwać do wiosny. Nigdy nie jeździłeś na nartach? Nie przejmuj się, początki wcale nie są trudne, jeśli dobrze się przygotujesz. Sprawdź, jak zacząć jeździć na nartach w kilku krokach!

Krok 1. Przygotuj ubiór 

Zacznij od przygotowania dobrego stroju i nie chodzi wcale o to by być modnym na stoku, ale by było ci ciepło i wygodnie. Potrzebujesz:

  • Rękawic na pięć palców z nieprzemakalnego materiału, najlepiej z zaczepami do kurtki, by się nie zgubiły.
  • Narciarskich spodni ze ściągaczem, tak by śnieg nie wpadał do butów.
  • Ciepłej kurtki narciarskiej z kieszeniami na potrzebne na stoku szpargały, jak skipass, telefon etc.
  • Kasku z nausznikami oraz zaczepem do gogli
  • Gogli, by słońce nie świeciło podczas jazdy
  • Ciepłych skarpet.

Nie trzeba wydawać fortuny na te wszystkie rzeczy – wystarczy umiejętnie korzystać z chińskich sklepów internetowych. Sprawdź, jak kupować na Aliexpress po polsku i poczuj magię zimowych sportów. 

Krok 2. Dobierz buty

Oddzielną kwestią, wymagającą większego skupienia przy wyborze, są buty narciarskie. Przy czym nie trzeba ich od razu kupować – można wypożyczyć razem z nartami i dla początkujących to lepszy pomysł, bo jeśli nie złapiesz bakcyla narciarskiego, to po co wydawać dużo pieniędzy na nieprzydatne potem buty narciarskie. Nawet jeśli chcesz je wypożyczyć, to sprawdź przed wyjazdem, jaki rozmiar ci pasuje i przetestuj buty w sklepie. Trzeba się do nich trochę przyzwyczaić, bo są specyficzne i na początku każdy narciarz czuje się trochę dziwnie chodząc w butach narciarskich, bo pozycja stopy nie jest naturalna. Jednak stopy nie powinny w butach boleć i nic nie powinno uwierać. Buty w wypożyczalni dostępne są na całą dobę.

Krok. 3. Wybierz narty

Podobnie jak wyżej – zacznij od wypożyczenia nart. Specjalista w wypożyczalni na pewno z chęcią pomoże ci je dobrać. Początkujący narciarze powinni korzystać z krótkich nart, o 10-20 cm krótszych niż wzrost narciarza, bo łatwiej na nich skręcić, co ułatwia naukę. Jeśli chodzi o zapięcia, to dobierane są do wagi narciarza i tutaj pracownik w sklepie czy wypożyczalni na pewno pomoże. Początkujący narciarz powinien mieć kijki, które ułatwiają balansowanie ciałem na skrętach – przymierz się do nich, by sprawdzić, czy podczas ich trzymania, w łokciu masz kąt prosty.

Krok 4. Wybierz lokalizację

Gdzie zacząć jeździć? Na słynnej oślej łączce! To miejsca dostępne przy każdym niemal stoku, gdzie można postawić pierwsze kroki w narciarstwie i pojeździć tzw. pługiem. Jeśli chodzi o konkretny kurort narciarski, to w większości są stoki dla poczatkujących, ale upewnij się przed wyjazdem, czy rzeczywiście tak jest. Nie polecamy Szwajcarii, bo słynie ona z dość trudnych stoków. Stoki dla początkujących są oznaczone kolorami zielonym lub niebieskim.

Krok 5. Samodzielnie czy z instruktorem?

Gdy już oswoisz się z nartami na oślej łączce, wykup kilka lekcji u profesjonalnego instruktora. Nawet jeśli pojechałeś ze znajomymi czy rodziną i w towarzystwie są osoby dobrze jeżdżące na nartach, to taka nauka z bliską osobą raczej się nie sprawdza. Można zrobić sobie krzywdę, nabawić poważnej kontuzji, jeśli w tych początkujących dniach na nartach wyrobi się szkodliwe nawyki. Instruktor zna się na rzeczy i będzie poświęcać pełną uwagę twojej nauce, dzięki czemu już po jednej – dwóch godzinach jazdy dziennie w ciągu tygodnia załapiesz podstawy. W Polsce godzina nauki z instruktorem kosztuje około 60-100 złotych za godzinę.

Krok 6. Ćwicz technikę

Pamiętaj o tym by skupiać się mocno na technice, czy to jeżdżąc z instruktorem, czy samemu. W jedzie na nartach ważne jest ustawienie nart, właściwe pochylanie się do przodu, balansowanie ciałem, uginanie kolan pod właściwym kątem, praca rąk. 

Krok 7. Pamiętaj o ubezpieczenie

Jeszcze jedna uwaga na koniec – drobna, ale ważna. Wykup ubezpieczenie zanim pojedziesz na wyjazd na narty, bo w tym sporcie o wypadki nietrudno i lepiej się zabezpieczyć. To szczególnie ważne, gdy będziesz za granicą. Ubezpieczenia sportowe są droższe niż standardowe – cena za kilka dni wyjazdu wynosi około 150 zł.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA