Strażnicy sprawdzili w tym tygodniu ok. 40 miejsc przebywania bezdomnych. W niektórych przypadkach konieczne było wezwanie pogotowia

Autor: A. Karczewska fot. straż miejska
REKLAMA

Strażnicy miejscy regularnie prowadzą kontrole miejsc przebywania bezdomnych. W okresie jesienno-zimowym to szczególnie ważne z uwagi na zagrożenie, jakie niosą za sobą niskie temperatury powietrza. W tym tygodniu sprawdzono prawie 40 koczowisk.

Gdy przychodzi okres jesienno-zimowy, a tym samym zmiany pogodowe są czasem, gdy osoby bezdomne intensywnie szukają miejsc, w których mogłyby się schronić przed wiatrem, opadami czy przymrozkami i mrozami. Najczęściej chowają się w pustostanach, opuszczonych altanach działkowych, klatkach schodowych, zasiekach na pojemniki czy prowizorycznych szałasach.

Choć zima jest w tym roku dość łagodna i bez dużych mrozów, nie oznacza to, że pogoda nie zagraża osobom przebywającym zbyt długo na powietrzu. Właśnie dlatego co roku strażnicy miejscy, policjanci i pracownicy ośrodków opieki przeprowadzają regularne kontrole miejsc „koczowania” bezdomnych.

W tym tygodniu strażnicy rejonowi sprawdzili łącznie 38 takich miejsc, w których łącznie przebywało 61 osób. Sprawdzany jest ogólny stan zdrowia każdej z nich i warunki, w jakich się znajdują. Zwraca się także uwagę na potencjalne zagrożenia w tym np. miejsca grożące zawaleniem, odległość od zbiorników wodnych czy rzeki, a także sposoby dogrzewania się poszczególnych osób - ogniska, palniki itp.

Jednocześnie strażnicy wraz z pracownikami socjalnymi przekazują informacje dotyczące miejsc, w których można przenocować, zjeść ciepły posiłek, uzyskać pomoc medyczną czy odzież i obuwie. Co niepokojące, co roku widać ten sam „trend” - niewiele osób decyduje się na skorzystanie z możliwości przejścia do ośrodka dla bezdomnych czy ogrzewalni.

Wśród sprawdzonych w tym tygodniu miejsc były koczowiska na terenie Starego Miasta, Jeżyc i Nowego Miasta. Na terenie Starego Miasta (łącznie 11 koczowisk) trzy osoby od wielu godzin nie jadło ciepłego posiłku, dlatego przekazano im pakiety żywnościowe. Z kolei na Jeżycach, z uwagi na stan zdrowia dwóch osób podjęto decyzję o wezwaniu karetki pogotowia.

Straż miejska apeluje do mieszkańców o reakcję w przypadku zauważenia sytuacji zagrażającej życiu osób bezdomnych lub innych niepokojących okoliczności.

Należy powiadamiać MOPR: Dział Pomocy Osobom Bezdomnym 61 878 17 lub pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl, a w przypadkach koniecznej interwencji policję lub straż miejską.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA