Przemysław Terlecki dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Autor: Redakcja: WK/AW UMP fot. UMP
REKLAMA

Prezydent Miasta Poznania powierzył Przemysławowi Terleckiemu misję kierowania Wielkopolskim Muzeum Niepodległości oraz budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Nominację poprzedziło dwukrotne postępowanie konkursowe. Pierwsze z nich, w trakcie którego z rywalizacji wycofał się dotychczasowy dyrektor WMN Tomasz Łęcki, nie zostało rozstrzygnięte. Podczas drugiego konkursu już w pierwszym głosowaniu Przemysław Terlecki uzyskał 4 z 6 głosów i tym samym komisja konkursowa pod przewodnictwem Justyny Makowskiej, dyrektor Wydziału Kultury rekomendowała prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi jego kandydaturę na stanowisko dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Przemysław Terlecki to poznański dziennikarz radiowy i telewizyjny, znany też jako organizator wielu przedsięwzięć związanych z pamięcią historyczną i jako twórca scenariuszy inscenizacji oraz innych wydarzeń masowych. Reprezentując stronę kościelną, pełnił funkcję koordynatora oficjalnych, centralnych obchodów 1050-lecia chrztu Polski oraz początków Państwa Polskiego, współorganizując między innymi obradujące w Poznaniu Zgromadzenie Narodowe (wspólne posiedzenie obu izb parlamentu), a także uroczystości na Stadionie Miejskim, których punktem kulminacyjnym był musical "Jesus Christ Superstar". Ostatnio, jako pełnomocnik wojewody wielkopolskiego, odpowiadał za przygotowanie i zorganizowanie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

"Od lat noszę w sobie pragnienie opowiedzenia całej Polsce o naszej największej dumie, absolutnie unikalnej historii - o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Teraz otwiera się niepowtarzalna okazja, aby zrobić to w sposób spektakularny, nowoczesny i atrakcyjny, budując nową siedzibę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Placówkę, która winna stać się okrętem flagowym Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, jedną z głównych atrakcji turystycznych Poznania, z ponad stutysięczną publicznością. Siłą WMN jest opowiadana w jego pięciu oddziałach historia oraz pracujący tam ludzie"
Przemysław Terlecki

Odpowiadając na ogłoszenie konkursowe, Przemysław Terlecki przedstawił całościowy program rozwoju i funkcjonowania WMN na lata 2020-2026. W centrum zaprezentowanego komisji konkursowej programu znalazło się pozyskanie środków i budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz dokończenie trwającej obecnie modernizacji Fortu VII. Wyzwaniem dla przyszłego dyrektora będzie także znalezienie większej, bardziej funkcjonalnej siedziby dla Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 oraz poszerzenie terenu ekspozycyjnego dla Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli.

Zwiększenie rozpoznawalności marki Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz pozyskanie nowych, strategicznych partnerów społecznych i biznesowych, rozwój komunikacji z młodą publicznością, szczególnie poprzez media społecznościowe, zwiększenie i uatrakcyjnienie obecnej oferty edukacyjnej - to kolejne, kluczowe zapisy Programu. Nowy dyrektor zapowiada także dużą otwartość na pomysły wykwalifikowanej kadry muzeum oraz pozostawanie w ciągłym dialogu z pracownikami.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości wywodzi się z utworzonej w 1962 roku instytucji, która w okresie ostatnich 53 lat wielokrotnie zmieniała nazwę, profil działalności oraz organizatora, a od 1993 roku jest instytucją kultury, dla której organizatorem jest Miasto Poznań. W jej skład wchodzą oddziały: Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku, Muzeum Armii Poznań i Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII oraz Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 usytuowane w dawnym Zamku Cesarskim. W zarządzie muzeum znajduje się też schron przeciwatomowy dla władz miasta Poznania w Krzyżownikach.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA