„Małżeństwo morderstwem naznaczone, czyli sprawa Leona Hałasa”

Autor: A. Karczewska fot. Okładka „Tajnego detektywa” (nr 30 z 1932 roku) z zapowiedzią artykułu o Leonie Hałasie
REKLAMA

Choć dziś wielu udziela się romantyczny, walentynkowy nastrój to miłość i związek nie zawsze mają jedynie pozytywne oblicze. Muzeum Historii Poznania zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Ratuszowy Wydział kryminalny”, tym razem pod tytułem „Małżeństwo morderstwem naznaczone, czyli sprawa Leona Hałasa”.

Była połowa września 1931 roku, gdy robotnicy pracujący na ul. Półwiejskiej dokonali makabrycznego odkrycia. Po tym jak niechcący naruszyli płyty chodnikowe zauważyli niewielką piwniczną wnękę, a w niej… ustawiony pionowo szkielet.

Okazało się, że denatem był Józef Jankowiak, podejrzewany o ucieczkę ze sporą sumą pieniędzy. Rzeczywistość okazała się jednak brutalniejsza. Ustalono, że padł on ofiarą dobrze przemyślanej zbrodni, za którą stała bardzo bliska mu osoba.

Co dokładnie się stało? O tym będzie można dowiedzieć się podczas prelekcji, na którą zaprasza Muzeum Historii Miasta Poznania. Spotkanie, które odbędzie się w sobotę, 15 lutego, w godzinach 13:00-14:00 poprowadzi Justyna Żarczyńska.

W związku z prowadzonymi w Muzeum Historii Miasta Poznania pracami remontowymi, które potrwają do końca września 2021 roku, wykład odbędzie się w sali audiowizualnej Muzeum Narodowego w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 9.

Wstęp jest bezpłatny.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA