Jak wyglądają prace modernizacyjne zachodniego skrzydła Zamku Cesarskiego?

Autor: A. Karczewska fot. M. Kaczyński CK Zamek/UMP
REKLAMA

W czerwcu planowane jest zakończenie prac konserwacyjnych w zachodnim skrzydle Zamku Cesarskiego. To pierwszy tak duży remont od ponad 70 lat. Ma na celu zarówno zadbanie o wnętrza zabytku, jak i dostosowanie ich do współczesnych wymogów i standardów dla tego typu miejsc kultury i historii. Udostępniono zdjęcia z remontowanych wnętrz.

To kompleksowa modernizacja, która obejmuje zarówno odnowę i konserwację wnętrz, jak i uzupełnienie ich o nowe technologie pozwalające na rozwój organizacji przedsięwzięć.

Zgodnie z projektem odnawiane są wnętrza na parterze oraz I i II piętrze budynku, w tym zabytkowa kamieniarka (podłogi i okładziny kamienne), tynki i sztukaterie, stolarka (boazerie, parkiety oraz wymiana lub konserwacja okien). Wymieniane są instalacje elektryczna i sanitarna. Jednocześnie usuwane są wybudowane w latach 60. XX wieku ściany wtórne.

Sale wyposażane są w najnowsze technologie. Nowoczesny sprzęt nagłaśniający i oświetlenie sceniczne, a także inne rozwiązania pozwolą na rozszerzenie programu kulturalnego - teatralnego, muzycznego i ekspozycji sztuki współczesnej.

Inwestycja obejmuje także montaż systemu audio przewodników, które umożliwią zwiedzanie obiektu zarówno grupowo jak i indywidualnie także przez osoby z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.

„Aplikację będzie można pobrać za pomocą kodów, dostępnych w naszej kasie, podobnie jak audioprzewodniki. Wgrane treści będą nie tylko wskazywać nam drogę, ale też przybliżać ciekawą historię zwiedzanych przestrzeni”
Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek


Zakończenie prac i ponowne udostępnienie zachodniego skrzydła Zamku dla zwiedzających planowane jest na czerwiec 2020 roku. Pierwsze zwiedzanie będzie możliwe już 1 czerwca, jednak oficjalne ponowne otwarcie planowane jest na 12-14 czerwca.

Będzie można oglądać nie tylko dawne pokoje i apartamenty, ale także wystawa, na której zaprezentowane zostaną obiekty związane z budynkiem i jego historią, w tym m.in. meble, dokumenty, płaskorzeźby czy dawne oświetlenie. W kwietniu, po dłuższej przerwie spowodowanej remontem, do tej części budynku wróci także Galeria Fotografii pf.

Udostępniono zdjęcia z wnętrz Zamku, dzięki czemu można zobaczyć pierwsze efekty i rozmiar inwestycji.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA