Ponad 20 mln złotych na remonty torowo-sieciowe w Poznaniu. Pierwsze prace rozpoczną się już w przyszłym miesiącu

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Już w przyszłym miesiącu rozpoczną się pierwsze z zaplanowanych na ten rok prace torowo-sieciowe. W tym roku Miasto przeznaczy na nie 24 mln złotych. W harmonogramie znalazły się remonty m.in. na Dworcu Rataje, ul. Roosevelta, węźle al. Wielkopolska/ul. Pułaskiego, ul. Dąbrowskiego i ul. Przybyszewskiego.

Miasto chce zachęcać mieszkańców do częstszego korzystania z transportu zbiorowego, jednak jak podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, konieczne jest podnoszenie jakości oferowanych usług. W tym celu od kilku lat Miasto przeznacza coraz więcej pieniędzy na inwestycje związane z transportem publicznym, w tym na remonty i modernizacje torowisk i infrastruktury przystankowej.

Podczas planowania tegorocznych remontów i prac uwzględniono m.in. rosnące koszty prac budowlanych, a także trwające i zaplanowane inwestycje, z którymi skoordynowano terminy modernizacji infrastruktury transportu publicznego. Dzięki temu prace i związane z nimi utrudnienia mają w jak najmniejszym stopniu wpływać na codzienne życie mieszkańców.

Pierwsze tegoroczne prace rozpoczną się już w przyszłym miesiącu. Od 16 marca do 30 kwietnia wymieniane będą szyny na ul. Dowbora-Muśnickiego i węźle Jana Pawła II/Kórnicka od strony mostu św. Rocha. W czasie prac odtworzona zostanie także nawierzchnia drogowa przy torowisku, a na węźle będą wymieniane napędy i część rozjazdu.

Także w marcu rozpocznie się remont na Dworcu Rataje, który potrwa do czerwca. Wymieniona będzie nawierzchnia placu manewrowego, przejazdów i placu postojowego. Zmodernizowane zostaną perony dla pasażerów, które będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jak informuje ZTM i Miasto, będzie się to wiązać z koniecznością ograniczenia liczby linii autobusowych dojeżdżających do dworca i zmianą lokalizacji przystanków.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej, z uwagi na rosnące koszty inwestycji budowlanych, Miasto podjęło decyzję o odstąpieniu od umowy w sprawie dofinansowania ze środków unijnych przebudowy ul. Dąbrowskiego. Zamiast tego przeprowadzony zostanie niezbędny remont torowiska.

Co ważne, Poznań nie utraci dotacji w wysokości 27 mln złotych.

„Centrum Unijnych Projektów Transportowych wyraziło zgodę na przekazanie jej na rzecz MPK Poznań poprzez zwiększenie wartości dofinansowania zakupu nowoczesnego taboru tramwajowego. Pozostałe środki, które aktualnie w planie finansowym miasta przeznaczone są na zadanie dotyczące ul. Dąbrowskiego, zostaną przeznaczone na odnowę infrastruktury torowo-sieciowej.”
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania


Prace na tej ulicy, na odcinku od ul. Prusa do ul. Kraszewskiego zaplanowano na jesień. Wymieniona zostanie nawierzchnia torowa i drogowa, lina nośna i drut jezdny, a dodatkowo ustawione zostaną dwa nowe słupy kotwowe na przystankach tramwajowych. W tym samym okresie na ul. Janickiego zmodernizowana zostanie podstacja zasilająca tramwaje, które kursują m.in. ul. Dąbrowskiego.

Co jeszcze znalazło się w harmonogramie prac? Przez cały maj wymieniana będzie część słupów trakcyjnych oraz lina i drut jezdny na ul. Przybyszewskiego, na odcinku od Ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego do węzła Żeromskiego/Dąbrowskiego.

Przez całe wakacje letnie wymieniana będzie nawierzchnia torowa i drogowa na ul. Roosevelta od wjazdu na trasę PST do przystanku „Poznańska”. Jednocześnie prowadzony będzie kompleksowy remont węzła rozjazdowego i wymieniony będzie łuk torowiska na ul. Małopolska/Wołyńska.

Wśród wakacyjnych remontów jest również wymiana nawierzchni torowej i drogowej na przejazdach na ul. Pułaskiego na odcinku od węzła przy al. Wielkopolskiej do ul. Przepadek oraz kompleksowy remont torowiska wraz z remontem przystanków na ul. Przełajowej od ul. Winogrady do miejsca budowy trasy tramwajowej na Naramowice.

Łącznie na inwestycje remontowe torowo-sieciowe Miasto wyda w tym roku 24 mln złotych.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA