Elektryczne autobusy z panelami fotowoltaicznymi wkrótce wyjadą na poznańskie ulice

Autor: A. Karczewska fot. MPK Poznań
REKLAMA

W najbliższych dniach na poznańskie ulice wyjadą pierwsze 12-metrowe autobusy z napędem elektrycznym, które zasiliły tabor MPK Poznań. Zastosowano w nich innowacyjne w Poznaniu rozwiązanie dla środków komunikacji zbiorowej jakim są panele fotowoltaiczne. Wiadomo już, na których liniach będzie je można spotkać.

W ubiegłym roku do floty poznańskiego MPK dołączyło 15 przegubowych autobusów z napędem elektrycznym, które można spotkać na trasach linii numer 174. W ostatnim czasie dostarczono kolejnych 6 pojazdów elektrycznych, tym razem 12-metrowych. Obecnie przechodzą one niezbędne odbiory.

Co ciekawe, na dachach najnowszych nabytków MPK Poznań zamontowano panele fotowoltaiczne. Takie rozwiązanie zastosowano w Poznaniu po raz pierwszy. Pozyskana w ten sposób energia ma wspomagać instalację elektryczną autobusu podczas postoju na końcówkach linii komunikacyjnych, co oznacza, że będzie służyć do zasilania urządzeń informacji pasażerskiej.

Oprócz tego autobusy są wyposażone w standardowe rozwiązania takie jak np. w ładowarki USB, system informacji pasażerskiej, w tym system zapowiedzi głosowych czy oznakowanie przycisków alfabetem Braille’a.

Wszystkie pojazdy są niskopodłogowe.

Wiadomo już, że nowe autobusy mają wyjechać na poznańskie ulice już za kilka dni. Kierowane będą na linie numer 163 i 190.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA