Powstanie tunel pod przejazdem kolejowym w Kobylnicy. Inwestycja pochłonie ok. 40 mln złotych

Autor: A. Karczewska fot. materiały prasowe
REKLAMA

Ma być bezpieczniej, a ruch ma być płynniejszy - w Kobylnicy powstanie tunel kolejowy, który pozwoli na bezkolizyjny przejazd pojazdów kołowych przejeżdżających drogą powiatową. Inwestycja pochłonie ok. 40 mln złotych, a część jej kosztów pokryje PKP PLK.

Tunel powstanie w ul. Swarzędzkiej w Kobylnicy, która jest drogą powiatową. Codziennie przejeżdża tamtędy ponad 12 tysięcy pojazdów, a największy ruch odnotowywany jest w godzinach szczytu, gdy mieszkańcy aglomeracji dojeżdżają, a potem wracają z pracy. Ruch kolejowy także jest bardzo duży, ponieważ kursują tędy zarówno pociągi osobowe jak i towarowe. Wpływa to na korkowanie się nie tylko samej ul. Swarzędzkiej, ale także drogi wojewódzkiej nr 194 Poznań-Pobiedziska z uwagi na fakt, że korek często sięga aż do skrzyżowania, przez co utrudnia przejazd pozostałym pojazdom.

Budowa 70-metrowego tunelu ma pomóc w podniesieniu bezpieczeństwa w ruchu i jednocześnie poprawieniu płynności przejazdu samochodów, rowerów i przejść pieszych.

Inwestycja ma kosztować ok. 40 mln złotych. Sama budowa tunelu to połowa tej kwoty. Do niego potrzebne jest również przebudowanie infrastruktury wokół, w tym skrzyżowania ul. Swarzędzkiej z DW194. Zgodnie z koncepcją projektową, powstanie tam rondo, które zamieni obecne skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną.

"Tunel w Kobylnicy, to jeden z wielu obiektów, które powstają w ramach projektu z Krajowego Programu Kolejowego. Inwestycje te, z wykorzystaniem środków unijnych, stworzą bezpieczniejszy i sprawniejszy system komunikacji "
Arnold Bresch, członek Zarządu PKP PLK

Inwestycja finansowana będzie ze środków powiatu poznańskiego, samorządu województwa, gminy Swarzędz oraz PKP PLK, z czego ostatnia spółka pokryje niemal połowę kosztów przeznaczając na ten cel prawie 20,5 mln złotych.

Dzięki podpisanej dziś umowie z PKP, możliwe jest ogłoszenie przez Zarząd Dróg Powiatowych przetargu w formule zaprojektuj i buduj. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, inwestycja ma być gotowa za trzy lata.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA