Strefa Tempo 30, zwężenia jezdni i progi zwalniające - na ul. Jeżyckiej i Poznańskiej ma być bezpieczniej

Autor: A. Karczewska fot. google maps
REKLAMA

Ul. Poznańska i Jeżycka mają być przyjaźniejsze dla pieszych i mieszkańców okolicy. Uspokojony ruch ma gwarantować większe bezpieczeństwo, a także mniej spalin unoszących się w powietrzu. Prace projektowe dotyczące zmian na obu ulicach powoli dobiegają końca.

Obecnie na obu ulicach panuje duży ruch i nie brakuje kierowców, którzy ignorują ograniczenia prędkości, co zagraża innym uczestnikom ruchu, w tym m.in. pieszym. Co więcej, duża ilość samochodów z uwagi na bycie trasami wybieranymi przez kierujących jako tranzytowe negatywnie wpływa na zanieczyszczenie powietrza oraz hałas, co jest uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.

Prowadzone są prace mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach. Planowane zmiany zakładają zwężenie zarówno ul. Jeżyckiej jak i Poznańskiej do jednego pasa ruchu. Ma to zmienić nawyki kierowców i ograniczyć ruch tranzytowy między dzielnicami Poznania.

Przejścia dla pieszych będą także bezpieczniejsze dla pieszych w tym osób starszych i uczniów okolicznych szkół.

Obie ulice zostaną objęte strefą tempo 30, co oznacza, że maksymalna dozwolona prędkość poruszania się tam pojazdów będzie wynosić 30 km/h, a wszystkie skrzyżowania staną się równorzędne. Jednocześnie zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Poznańskiej z ul. Mickiewicza i Jeżycką.

Zyskają piesi - chodniki będą szersze, ponieważ samochody nie będą już na nich parkować. Miejsca parkingowe zostaną przeniesione na zwężoną jezdnię. Przed nieprawidłowym parkowaniem chronić będą słupki i stojaki rowerowe. Dodatkowo, przy szpitalu na ul. Mickiewicza zostaną wyznaczone miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych.

Na ulicach pojawią się progi wyspowe, a łuki zakrętów zostaną skorygowane, co także zmusi kierowców do zmniejszenia prędkości.

Zmiany czekają również na rowerzystów. Na ul. Jeżyckiej wydzielony zostanie zostanie wydzielony kontrapas, z kolei na ul. Poznańskiej na jezdni możliwy będzie kontraruch rowerowy w stronę ul. Kościelnej.

Podczas tworzenia projektu uwzględniane są postulaty przedstawione zarówno przez mieszkańców jak i miejscową Radę Osiedla. Całość ma być gotowa wkrótce. Jeśli zostanie zaopiniowany pozytywnie i zatwierdzony do realizacji, projekt będzie wdrażany latem 2020 roku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA