Studio Browar Piątek

Autor: Annia Drzazga, Joanna Małecka, Mikołaj Rój foto Oskar Glin
REKLAMA

O ekologii mówi się i pisze coraz więcej. Rozumiemy, że w trosce o naszą przyszłość musimy rozsądnie korzystać z dóbr naturalnych i chronić to co zostało. Pojęcia recyklingu, oszczędzania wody, energii czy zero-waste nie są już tylko pustymi sloganami. Te tematy poruszymy dziś z naszymi gośćmi.

Kalina Olejniczak opowie o poznańskiej Po-Dzielni, której główną ideą jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i umiejętności naprawiania przedmiotów.  Z Urszulą Franczak z firmy Hauraton porozmawiamy o proekologicznych rozwiązaniach w zakresie odzyskiwania wody z deszczówki. Naszym gościem będzie również Macieju Kozłowski z Wojewódzkiego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Katarzyna Wojtaszak, rzecznik prasowy Biblioteki Raczyńskich opowie o tym co czyta Poznań i dlaczego warto wypożyczać książki z biblioteki.

O trendach w ogrodnictwie, sukcesie targów Gardenia i kiermaszu, który co roku przyciąga tłumy poznaniaków porozmawiamy z Pauliną Maniecką, dyrektorem projektu Targi Gardenia.

A o tym jak w kuchni można być EKO opowie i zademonstruje niezawodny Jakub Reszka. 

Zapraszamy gorąco !

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA