Zabytkowy budynek Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 przejdzie renowację. Wiadomo już, kto wykona prace

Autor: A. Karczewska fot. PIM
REKLAMA

Wiadomo już kto wykona prace renowacyjne budynku Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 w Poznaniu. Prace przy ponad stuletnim budynku będą prowadzone przy konsultacji z konserwatorem zabytków. Renowacja ma na celu przywrócenie oryginalnego wyglądu zabytku, którego elewacja posiada jeszcze ślady ostrzału z czasów II wojny światowej.

Ceglany budynek został wzniesiony w neogotyckim stylu w latach 1884-1886 w rejonie skrzyżowania ul. Działyńskich i Nowowiejskiego. Mieści się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego, który jest wpisany do rejestru zabytków.

Ponad stuletni budynek wymaga renowacji, która nie tylko przyczyni się do poprawy stanu historycznego obiektu, ale także podniesie poziom jego estetyki.

Obecnie elewacja budynku, w tym także jego liczne detale architektoniczne są mocno zabrudzone i zaatakowana przez mikroorganizmy. Co więcej, szpecą ją zamurowania i dobudowania wykonywane przez lata. Nie brakuje również licznych nieestetycznych wypełnień ubytków, które zalepiono cementem.

Budynek był świadkiem historycznych wydarzeń i do dziś nosi ślady wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat - na elewacji widoczne są ślady ostrzału z czasu II wojny światowej.

Renowacja obejmie również drzwi i herb na elewacji od strony ul. Działyńskich.  Wymiany wymaga stolarka okienna, a także lampy od strony podwórza oraz poręcze. Konieczne jest też uporządkowanie krat w oknach piwnicznych i sali gimnastycznej.

Obiekt ma zostać przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, dlatego wejście od strony podwórza ma odbywać się z poziomu chodnika. W środku budynku zamontowane zostaną schodowe platformy dźwigowe.

Jak informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, w ogłoszonym przetargu wybrano wykonawcę prac, który zadeklarował skrócenie czasu przewidzianego na realizację inwestycji. Zostało nim Konsorcjum firm: Lider Konsorcjum: RETRO-STYL Sp. Z o.o. Partner Konsorcjum: LIDENSKAP Jakub Oliński Partner Konsorcjum: RENTON Leszek Dzierzkiewicz. Prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

Wykonawca będzie musiał nie tylko przywrócić dawny blask obiektu, ale także m.in. zabezpieczyć budynek przed dalszą degradacją, wzmocnić konstrukcję murów i zabezpieczyć ściany przed zwilgoceniem od gruntu.

Inwestycja pod nazwą „Modernizacja wraz z wyposażeniem Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu” uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA