Urzędnicy i pracownicy miejskich jednostek będą testować samochody elektryczne. Docelowo proekologiczne pojazdy mają stanowić 30% wszystkich

Autor: A. Karczewska fot. UMP
REKLAMA

Poznańscy urzędnicy rozpoczęli testy samochodów z napędem alternatywnym, które docelowo, stopniowo mają zastępować dotychczasowe pojazdy używane przez jednostki miejskie. To jeden z wymogów ustawy o elektromobilności. Poznań chcąc jak najszybciej zadbać o powietrze w mieście, rozpoczyna testy zaledwie kilka miesięcy po podpisaniu umowy z dostawcą.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych zakłada, że od 1 stycznia 2022 roku 10% wszystkich używanych przez urząd miasta pojazdów mają stanowić samochody elektryczne. Trzy lata później (2025r.) ma być to już 30%. Podobna sytuacja dotyczy samochodów, które służą do wykonywania zadań publicznych (tj. sumy wszystkich pojazdów wykorzystywanych m.in. przez Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Transportu Miejskiego, straż miejską itp.). Jednak w tej sytuacji ustawodawca wskazał, że od 1 stycznia 2022 roku powinno to być 10 procent pojazdów elektrycznych lub napędzanych gazem ziemnym (30 procent od 1 stycznia 2025 roku). 

Poznański urząd miasta postanowił rozpocząć działania zmierzające do wypełnienia zobowiązań wynikających z ustawy jak najszybciej i rozpoczął dziś testowanie trzech modeli samochodów, które dostarczyła firma Volkswagen.

Testy są efektem podpisanego między magistratem a spółką Volkswagen Poznań oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz - Instytutu Logistyki i Magazynowania, który zakłada konieczność i chęć wymiany doświadczeń pomiędzy sektorem publicznym, światem nauki oraz gospodarki.

Jak podkreślał podczas konferencji prasowej Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań Sp. z o.o. , dążenie do bardziej ekologicznej codzienności musi być efektem współpracy i dialogu wszystkich zainteresowanych.

Do testów przekazano trzy modele samochodów: Volkswagen e-Crafter, Volkswagen Caddy CNG oraz - w późniejszym terminie - Volkswagen ABT e-Transporter. Łącznie będą to cztery pojazdy, z których korzystać będą pracownicy Urzedu Miasta, straży miejskiej, ZDM i ZTM.

"Będziemy testować, jak tego typu samochody sprawdzają się w codziennych zadaniach: jak czują się w takich autach kierowcy, jak przekłada się to na ich pracę? Czy zasięgi, jakie oferują elektryczne auta, są wystarczające na potrzeby miejskich jednostek? Jaki jest czas ich ładowania? Testy pozwolą nam również po raz kolejny przyjrzeć się miejskiej infrastrukturze, upewnić się, na ile jest ona przygotowana na elektromobilność - by z elektrycznych samochodów mogli łatwo i bezpiecznie korzystać wszyscy poznaniacy i poznanianki."
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Miasto przypomina, że do końca tego roku na terenie Poznania zostanie uruchomiona sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych. Zakończył się przetarg na ich dostawę i obecnie trwa weryfikacja ofert.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA