Punkt Profilaktyki Intymnej wśród najlepszych projektów

Poznański Punkt Profilaktyki Intymnej został nominowany do III Konkursu “Zdrowy Samorząd”. Tym samym znalazł się wśród 30 najlepszych programów zdrowotnych organizowanych przez gminy, powiaty i województwa w całej Polsce.

Konkurs “Zdrowy Samorząd” organizowany jest przez redakcję Portalu Samorządowego oraz portalu i magazynu Rynek Zdrowia. Powstał, by wybrać i nagrodzić te samorządy, które w najbardziej efektywny sposób realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych chorób oraz czynników ryzyka.

W tym roku do organizatorów wpłynęło aż 135 programów zdrowotnych zgłoszonych przez gminy, powiaty i województwa. Kapituła konkursu nominowała 30 najlepszych – wśród nich znalazł się Punkt Profilaktyki Intymnej w Poznaniu.

Laureaci wyłonieni zostaną przez Radę Konsultacyjną konkursu, a jeden z projektów otrzyma także nagrodę czytelników Rynku Zdrowia i Portalu Samorządowego -internauci mogą głosować do 24 lutego (do godz. 12) na stronie: https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/zdrowy-samorzad-2020,74/.

Nagrody – statuetki “Zdrowy Samorząd” – zostaną przyznane w trzech kategoriach i rozdane 5 marca 2020 r. w trakcie Gali V Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Punkt Profilaktyki Intymnej istnieje w Poznaniu od października 2018 r., a od stycznia 2020 r. działa pod nowym adresem: przy ul. Wojskowej 1, w Centrum Medycznym Drews. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Dostępny jest dla mieszkańców Poznania (również nieubezpieczonych) przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przy czym aby skorzystać z jego usług w godz. 22-8, trzeba najpierw umówić się telefonicznie. W punkcie nie wykonuje się żadnych zabiegów medycznych.

Tylko w 2019 roku z oferty punktu skorzystało łącznie 5 658 osób, w tym 5 361 kobiet i 290 mężczyzn. 7 pacjentów było nieletnich.

Najwięcej – ok. 32 proc. – porad oferowanych pacjentkom związanych było z ogólnym badaniem, konsultacją ginekologiczną i profilaktyką. Około 24 proc. porad dotyczyło planowanej antykoncepcji, a ok. 21 proc. – infekcji. Tylko 14 proc. związane było z antykoncepcją awaryjną.

W 2019 roku w Punkcie Profilaktyki Intymnej stwierdzono 109 ciąż. Kobiety zgłaszały się również z zaburzeniami miesiączkowania, bólami podbrzusza, guzami lub torbielami jajników i zmianami piersi. Stwierdzono aż 7 nowotworów. Pracownicy punktu pomogli też pacjentkom po poronieniach i gwałtach.

Część pacjentek i pacjentów dostała skierowania do specjalistów – po dalszą diagnostykę lub pomoc medyczną.

2019 był pierwszym rokiem, w którym placówka oferowała konsultacje urologiczne skierowane zwłaszcza do mężczyzn po 40 roku życia.