Usługi w ramach Poznań Viva Senior coraz popularniejsze wśród poznańskich seniorów

Autor: A. Karczewska fot. pixabay
REKLAMA

Miasto Poznań podsumowało ubiegłoroczne zainteresowanie ofertą pakietu Viva Senior. Jak się okazuje, chętnych do skorzystania z bezpłatnych usług nie brakuje. Poznańscy seniorzy korzystali z możliwości m.in. bezpłatnego transportu czy usług podologicznych. Rośnie również zainteresowanie m.in. ofertą bezpłatnych napraw oraz samą Poznańską Złota Kartą.

Pakiet Viva Senior obejmuje szeroką ofertę usług dla poznańskich seniorów i seniorek. Oferta konsultowana jest z samymi zainteresowanymi, dzięki czemu ma być w jak najlepszym stopniu dopasowana do potrzeb najstarszych mieszkańców Poznania. Mogą oni nie tylko wyrażać swoją opinię na temat poszczególnych pomysłów, ale przede wszystkim sami sygnalizować zapotrzebowanie na daną usługę.

Seniorzy są także coraz bardziej świadomi możliwości jakie daje im Pakiet, a także innych usług skierowanych do osób 60+. W ubiegłym roku wydano niemal 10 tysięcy Kart Seniora, czyli Poznańskich Złotych Kart, które uprawniają do szeregu ofert.  

Jak wynika z danych miejskich, w ubiegłym roku największym zainteresowaniem cieszyła się „Taksówka dla seniora”, a więc bezpłatne usługi transportowe dla osób, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się komunikacją publiczną. Przez cały 2019 roku wykonano w ramach tej usługi ponad 13,4 tysiąca kursów.

Chętnie korzystano także z z usług podologa. Wykonano ich prawie 3,6 tysiąca. To jedna z usług, która została zasugerowana przez seniorów i osób z nimi pracujących, zgłaszających problemy starszych osób w zgięciu się, by móc samodzielnie obciąć sobie paznokcie u stóp.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również akcja „Złota Rączka dla seniora”, czyli możliwość skorzystania z bezpłatnych drobnych napraw, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy. W 2019 roku wykonano o 451 tego typu usług niż rok wcześniej. Łącznie było to ponad 2,3 tysiące usług.

Ponad 3,8 tysiąca osób zgłosiło się po Pudełko Życia, w którym można umieścić najważniejsze informacje na temat swojego stanu zdrowia, alergii i przyjmowanych leków. Dzięki temu, w razie potrzeby ratownik może otrzymać informacje niezbędne do udzielenia pomocy. Znajdują się tam również informacje o tym, kogo powiadomić w razie potrzeby.

W 2019 roku podpisano także 131 umów na bezpłatne wypożyczenie sprzętu rehabilitacyjnego.

Seniorzy lubią również czytać. W ramach akcji „Książka dla seniora” wypożyczono niemal 3 tysiące książek i 101 audiobooków. Co ważne, literatura jest bezpłatnie dowożona do seniorów.

W ubiegłym roku Pakiet Poznań Viva Senior rozszerzono o takie usług jak m.in. bezpłatne mycie okien dla osób w wieku 80+, z której skorzystało 438 osób. Uruchomiono również możliwość bezpłatnego porządkowania nagrobków osób bliskich, z której skorzystało 147 seniorów, a z bezpłatnego transportu na terenie cmentarzy korzystano 90 razy.

Jak zapewnia miasto, wszystkie usługi w ramach pakietu Poznań Viva Senior będą kontynuowane w 2020 roku.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA