Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w Poznaniu chwali prezydenta RP

Autor: PAP Szymon Kiepel
REKLAMA

Prezydentura Andrzeja Dudy jest dowodem tego, że o bezpieczeństwo naszej ojczyzny można realnie i skutecznie dbać - powiedział w niedzielę w Poznaniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Dodał, że liczebność Wojska Polskiego dalej będzie się zwiększać.

Szef resortu obrony wręczył w niedzielę w Poznaniu sztandar 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. W swoim wystąpieniu w trakcie uroczystości na pl. Wolności przypomniał, że od czasu objęcia rządów przez PiS w 2015 r. liczebność Wojska Polskiego wzrosła z 95 tys. do obecnych 108 tys. żołnierzy zawodowych i ponad 21 tys. żołnierzy WOT.

"Ten proces będzie postępował. Ten proces postępuje również dlatego, że pan prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych, przykłada dużą wagę do tego, żeby Polska była bezpieczna"
– powiedział minister

Dodał, że prezydent RP jako zwierzchnik Sił Zbrojnych wskazuje kierunki ich rozwoju.

"Prezydentura pana Andrzeja Dudy jest dowodem tego, że o bezpieczeństwo naszej ojczyzny można realnie i skutecznie dbać"
– zaznaczył

Szef MON zwrócił też uwagę, że uroczystość nadania sztandaru 12. WBOT odbywa się dokładnie w tym samym miejscu, w którym 101 lat temu, w czasie powstania wielkopolskiego, przysięgę składał 1. Pułk Strzelców Wielkopolskich.

Podkreślił, że córki dowódcy powstania wielkopolskiego z tego okresu – gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego - są symbolem polskich losów w 1939 i 1940 r.

"Jedna z nich została zamordowana w Katyniu przez sowieckiego okupanta, Janina. Druga z nich, Agnieszka, została zamordowana przez Niemców w Palmirach. Takie były losy, nasze polskie losy"
– przypomniał

"Kiedy dziś ktoś mówi o tym, że armia czerwona wyzwalała naszą ojczyznę w 1944 czy 1945 r., to nie pamięta ten ktoś o tym, że Polska została napadnięta 1 września 1939 r. przez hitlerowskie Niemcy, a 17 września 1939 r. przez sowiecką Rosję" – powiedział minister, dodając, że stało się to na mocy traktatu Ribbentrop-Mołotow.

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej nawiązuje do tradycji powstańców wielkopolskich oraz innych formacji ochotniczych i konspiracyjnych z lat 1918-1946. Patronem jednostki został gen. Stanisław Taczak, pierwszy naczelny dowódca powstania wielkopolskiego. Obecnie w szeregach 12. WBOT im. im. gen. bryg. Stanisława Taczaka służy ponad 1,3 tys. żołnierzy, w skali kraju 25 tys. - w tym 20 tys. ochotników. W skład wielkopolskiej brygady wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty z siedzibami w Śremie, Lesznie i Skwierzynie. Dowódcą brygady jest płk Rafał Miernik.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA