Konkurs "Budujemy zielony Poznań w Ecocraft" rozstrzygnięty!

Autor: Redakcja serwisu www.codziennypoznan.pl foto. archiwum
REKLAMA

Wyłoniono zwycięzców konkursu "Budujemy zielony Poznań w Ecocraft", realizowanego w ramach programu edukacyjnego Ciepło Dla Miast. Na autorów najlepszych prac czekają nagrody finansowe.

Sądzę, że wszyscy chcielibyśmy, aby zaproponowane zmiany mogły zostać urzeczywistnione. Warto nad tym pracować. Przypomnę, że Miasto Poznań przyjęło w ubiegłym roku "Plan adaptacji do zmian klimatu". Cieszę się, że w jego realizacji partycypują młodzi ludzie, którzy zaszczepieni odpowiedzialnością za środowisko będą je chronić i przekazywać wiedzę swoim rodzicom i dziadkom, a także następnym pokoleniom. Pozwala to bardziej optymistycznie myśleć o przyszłości naszej planety. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu, szczególnie autorom wyróżnionych i nagrodzonych prac
podkreśla Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Organizatorzy konkursu, we współpracy z urzędem miasta, wybrali trzy obszary, w których najmocniej odczuwalne są negatywne skutki zmian klimatycznych oraz spadek jakości środowiska. Są to tereny wokół Szkoły Podstawowej nr 25 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi, Szkoły Podstawowej nr 82 oraz Stare Zoo. Zadaniem uczestników konkursu było zaproponowanie pomysłów na zieloną transformację jednego z tych obszarów, dzięki którym miejsce to stanie się bardziej przyjazne mieszkańcom i lepiej dostosowane do zmian klimatu.

To tematyka bliska nam wszystkim. Każdy chciałby mieszkać w pięknym, czystym i zielonym mieście.  Bardzo się cieszę, że dzięki naszemu projektowi mogliście poznać projektowanie zielonych miejsc i dowiedzieć się, co zrobić, aby miasto było piękniejsze. Mam nadzieję, że poczuliście w sobie moc i przekonaliście, że macie wpływ na to, co dzieje się w mieście. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie, cieszę się, że idea się spodobała.
mówiła Agnieszka Kazimierska z Fundacji Veolia

Prace konkursowe zostały wykonane w narzędziu edukacyjnym Ecocraft - ekologicznej odsłonie gry Minecraft. W wirtualnym odpowiedniku trzech fragmentów poznańskich dzielnic uczestnicy zaprojektowali wymarzoną, zrównoważoną, zieloną przestrzeń.

Projekty poznaniaków oceniła komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele organizatorów i partnerów:Izabela Rakuć-Kochaniak - prezes Fundacji Veolia Polska, Bartłomiej Pawluk - dyrektor ds. komunikacji i marketingu Veolia Energia Poznań S.A.,Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska - dyrektor ds. edukacji i geoinformacji, Joanna Płudowska z Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Agnieszka Górczewska - zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. Komisji przewodniczyła Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania. 

Wybierając zwycięskie prace, komisja konkursowa brała pod uwagę: głosowanie internautów, atrakcyjność wizualną i architektoniczną projektu, funkcjonalność zaproponowanych zmian - ich użyteczność dla mieszkańców, realność realizacji (na ile zaproponowana zmiana jest możliwa do wdrożenia w świecie rzeczywistym) oraz uzasadnienie merytoryczne. 

- Prace w każdym obszarze były oceniane osobno. W głosowaniu internetowym oddano ponad 1700 głosów. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Wybór nie był łatwy, dlatego zdecydowaliśmy się na przyznanie nagród dodatkowych
- tłumaczy Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska z Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Organizatorem konkursu "Budujemy zielony Poznań w Ecocraft" i realizatorem programu"Ciepło dla Miast" jest Fundacja Veolia Polska oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa przy ścisłej współpracy z Urzędem Miasta Poznania - Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta oraz  Wydziałem Oświaty. Inicjatywa objęta jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Program jest realizowany także w Warszawie.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE "BUDUJEMY ZIELONY POZNAŃ W ECOCRAFT" OTRZYMALI:

Dla obszaru Szkoły Podstawowej nr 82 z Oddziałami Integracyjnymi (kategoria wiekowa do 18 lat): 

 • Nagroda główna (1500 zł): Mila, Marianna, Nicole, opiekun pracy: Elżbieta Śniady  
 • Wyróżnienie nr 1 (750 zł): Michalina, opiekun projektu: Dariusz Iwanowski  
 • Wyróżnienie nr 2 (750 zł): Wojtek, opiekun projektu: Leszek Skibiński  
 • Nagroda publiczności (500 zł): Bruno, opiekunka projektu: Agata Zielińska   
 • I Nagroda dodatkowa (300 zł): Mikołaj, Maciej, opiekun pracy: Elżbieta Śniady 
 • II Nagroda dodatkowa (300 zł): Karol, Jakub, opiekunka projektu: Elżbieta Śniady 
 • III Nagroda dodatkowa (200 zł): Krzysztof, opiekunka projektu: Katarzyna Stojczyk  

 Dla obszaru Szkoły Podstawowej nr 25 im. Księcia Przemysława I (kategoria wiekowa do 18 lat):  

 • Wyróżnienie nr 1 (750 zł): Szymon, opiekunka projektu: Monika Pupiec  
 • Nagroda publiczności (500 zł): Szymon, opiekunka projektu: Monika Pupiec  

Dla obszaru Starego ZOO (kategoria wiekowa 18+): 

 • Nagroda główna (1500 zł): Maciej Kocięcki 
 • Wyróżnienie (1000 zł): Magda Mikosz, Krzysztof Mikosz 
 • Nagroda publiczności (500 zł): Maciej Kocięcki 
 • Nagroda dodatkowa (500 zł): Mercan Calisir 

 Zwycięskie prace można zobaczyć na stronie internetowej Ciepło dla Miast - http://cieplodlamiast.pl/poznan/zaglosuj

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
 • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA