NFZ zachęca do wyrobienia karty EKUZ przed feriami za granicą

Autor: PAP Anna Jowsa
REKLAMA

NFZ zachęca, by przed wyjazdem na ferie za granicę sprawdzić ważność karty EKUZ, bądź - jeśli karty nie posiadamy – wyrobić ją przed wyjazdem. W Wielkopolsce kartę EKUZ można otrzymać od ręki podczas osobistej wizyty w siedzibie NFZ w Poznaniu, lub w delegaturach Funduszu.

Jak tłumaczyła Magdalena Rozumek z biura prasowego Wielkopolskiego OW NFZ, kartę EKUZ - czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, warto zabrać ze sobą jeśli wybieramy się do krajów Unii Europejskiej lub Szwajcarii, Norwegii, Lichtensteinu, czy Islandii.

"Karta jest potwierdzeniem faktu, że w Polsce jesteśmy ubezpieczeni w powszechnym systemie ubezpieczenia zdrowotnego, czyli leczymy się w ramach NFZ. Jest honorowana w placówkach, które leczą w ramach powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego danego kraju, w sytuacjach nagłych - czyli nie służy do leczenia planowego"
- podkreśliła Rozumek

Dodała, że należy jednak pamiętać, że w każdym państwie obowiązują inne zasady refundacji usług zdrowotnych, i np. niektóre świadczenia mogą być odpłatne, albo częściowo płatne.

NFZ przypomina, by przed zagranicznym wyjazdem sprawdzić ważność karty EKUZ. Rozumek tłumaczyła, że "często zdarza się, że osoby posiadające kartę, która +wystarczy+ na najbliższy i nieco późniejszy wyjazd wnioskują o wydanie nowej, co wydłuża czas otrzymania karty - ponieważ aktualną trzeba najpierw unieważnić - oraz generuje plastikowe odpady".

Rozumek przypomniała, że data ważności karty znajduje się w jej dolnym, prawym rogu, a termin ważności EKUZ zależy od rodzaju tytułu do ubezpieczenia. Obecnie wielu osobom, np. zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, czy prowadzącym działalność gospodarczą, karta wydawana jest na okres 3 lat, zaś np. emerytom na 5 lat.

"W Wielkopolsce kartę EKUZ +od ręki+ otrzymuje się podczas wizyty osobistej w siedzibie WOW NFZ w Poznaniu, lub w delegaturach: w Kaliszu, Koninie, Lesznie, Pile i w dwóch Punktach Obsługi Ubezpieczonych - w Słupcy i Rawiczu. W trybie korespondencyjnym, wysyła się wniosek lub wnioski do WOW NFZ pocztą tradycyjną, e-mailem lub przez e-puap, i dolicza czas na weryfikację i wysyłkę"
- wskazała Rozumek

Wnioski można także pobrać ze strony internetowej WOW NFZ, albo wypełnić druk na miejscu.

Ferie w Wielkopolsce rozpoczną się 27 stycznia. Na zimowy wypoczynek wybierze się 446 tys. uczniów z regionu. Tegoroczne ferie w Wielkopolsce potrwają do 9 lutego.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA