Radni podjęli decyzje w sprawie patronów skwerów w Poznaniu. Wojciech Szczęsny Kaczmarek jednak nie zostanie na razie upamiętniony

Autor: A. Karczewska fot. archiwum
REKLAMA

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Poznania radni decydowali m.in. o nadaniu patronów skwerom na terenie miasta. Choć większość projektów uchwał została zatwierdzona bez problemów to ten związany z upamiętnieniem byłego prezydenta Poznania, Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka nie został poddany pod głosowanie.

O to, by upamiętnić prezydenta miasta, który pełnił swój urząd w latach 1990-1998, zabiegali poznańscy społecznicy. To z ich inicjatywy powstał projekt zakładający nadanie imienia Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka skwerowi w rejonie ul. Wolne Tory, ks. Jakuba Wujka i al. Przemysła II.

Pomysł spotkał się z dużym poparciem, choć nie bez kontrowersji. Wiele osób, w tym m.in. osiedlowi radni na Wildzie, choć zgadzała się, że należy upamiętnić byłego prezydenta, to zdecydowanie zasługuje on na bardziej dostojne miejsce. Część podkreślała, że ustanowienie skweru tuż przy CH Avenida i budynku Dworca PKP Poznań będących jednym z dokonań jego samorządowego rywala, Ryszarda Grobelnego, żartobliwie nazywanego przez niektórych mieszkańców stolicy Wielkopolski „miłośnikiem galerii handlowych”, byłoby ciosem dla postaci Szczęsnego Kaczmarka. Wskazano również, że upamiętnienie byłego włodarza miasta w tym miejscu jest mało dostojne.

W związku z kontrowersjami, jeszcze przed dyskusją, projekt został wycofany z porządku obrad przez wiceprezydenta Bartosza Gussa. Jak wyjaśnił, twórcy projektu chcą poddać ponownej analizie pomysł umiejscowienia skweru w podanej lokalizacji. Wskazał m.in. na fakt, że to teren Wolnych Torów, który w przyszłości ma zostać zabudowany. Twórcy projektu nie chcą, by skwer został przyćmiony przez budynki lub zmienił swoją funkcję.

Pozostałe pomysły dotyczące nowych patronów skweru zostały przyjęte przez radnych. Dzięki temu, skwer u zbiegu ul. Hetmańskiej, 28 Czerwca 1956 roku i Traugutta będzie nosił imię Klementyny Śliwińskiej, która jako pierwsza kobieta w Wielkopolsce zdobyła prawo jazdy. Miała także duży wkład w rozwój automobilizmu i motoryzacji w Poznaniu (więcej na ten temat tutaj).

Z kolei siostry Zakonu Miłosierdzia Filipina i Konstancja Studzińskie zostały patronkami skweru na skrzyżowaniu ul. Strzeleckiej, Krakowskiej i Kazimierza Wielkiego. Były pierwszymi kobietami na świecie, które uzyskały tytuł magistra farmacji.

Upamiętniony zostanie również Gerard Labuda, historyk i były rektor UAM (w latach 1962-1965). Jego imię nosić będzie skwer u zbiegu ul. Marcelińskiej i Rycerskiej, czyli niedaleko miejsca, w którym mieszkał.

Jerzy Mieloch, konspiracyjny działacz z czasów II wojny światowej został wybrany patronem skweru w rejonie ul. Piaśnickiej i Chartowo, a witrażysta Stanisław Powalisz skweru w rejonie pętli tramwajowej na Zawadach.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA