Podwyżki w Strefie Płatnego Parkowania, rekrutacja do przedszkoli i Europejska Karta Równości - dziś pierwsza w 2020 roku sesja Rady Miasta Poznania

Autor: A. Karczewska fot. UMP archiwum
REKLAMA

Już dziś pierwsza w 2020 roku sesja Rady Miasta Poznania. Radni będą decydować m.in. o nadaniu ulicom i skwerom patronów, planach miejscowego zagospodarowania przestrzennego, zmianach w budżecie miejskim i wieloletniej prognozie finansowej Poznania, rekrutacji do przedszkoli czy przyjęcia przez Miasto Poznań Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym. Dyskusja będzie dotyczyć także planowanych zmian w zakresie parkowania na terenie miasta, w tym podwyżek za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

Sesja rozpocznie się od kwestii nadania skwerom i ulicom w mieście nowych patronów, którymi mają zostać: Filipina i Konstancja Studzińskie, Klementyna Śliwińska, Gerard Labuda, Stanisław Powalisz, Wojciech Szczęsny Kaczmarek oraz Jerzy Mieloch. Dyskutowane będą także nowe nazwy ulic: Szafranowa, Przedwiośnie, Orłowska, Portowa oraz nazwy parku na terenie Rataj na Forteczny.

Następnie radni przejdą do uchwał dotyczących sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonów: ul. Folwarcznej, Białoborskiej i Słupskiej, Karpia, Chojnickiej i Psarskie, Mateckiego oraz Obornickiej i Mateckiego.

W dalszym porządku obrad znalazły się uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz budżecie Miasta Poznania.

Wielu mieszkańców najbardziej interesować będzie jednak dyskusja i głosowanie nad proponowanymi zmianami w Strefie Płatnego Parkowania na terenie miasta, w tym przede wszystkim wzrostem opłat za postój na jej obszarze. Podwyżki wyniosą nawet ponad 100%, co wywołało sporo kontrowersji wśród poznaniaków. Więcej o podwyżkach można przeczytać tutaj.

Jeśli radni przyjmą projekt, zmiany wejdą w życie 1 kwietnia 2020 roku lub - w przypadku Jeżyc - 1 czerwca 2020 roku. Strefa Płatnego Parkowania na obszarze Wildy i os. św. Łazarz ma zacząć obowiązywać od października tego roku.

Podczas sesji Rady Miasta w porządku obraz znalazły się również kwestie m.in. przyjęcia przez Miasto Poznań Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w życiu lokalnym. To dokument wprowadzony w maju 2006 roku przez Radę Gmin i Regionów Europy. Opiera się na zasadach gwarantujących równość płci, zrównoważonym udziale w procesie decyzyjnym, eliminacji stereotypów opartych na płci, promocji równości kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałaniu wszelkim formom dyskryminacji i nierównego traktowania. Miasto chce m.in. prowadzić programy i projekty, które wpłyną pozytywnie na rozwój równości płci np. przy rekrutacji poprzez np. kampanie i konsultacje promujące niektóre zawody stereotypowo przypisane jednej z płci wśród drugiej płci, a także budować ofertę dla seniorów diagnozując potrzeby zarówno kobiet jak i mężczyzn, a nie seniorów jako grupy ogólnej.

Radni będą również głosować m.in. nad projektem uchwały dotyczącym systemu rekrutacji do poznańskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.

Sesja Rady Miasta rozpocznie się o godzinie 9:00.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA