MPK Poznań ogłosiło przetarg na dostawę nowych elektrycznych autobusów

Autor: A. Karczewska fot. archiwum redakcji
REKLAMA

MPK Poznań wykonało kolejny krok w kierunku zakupu prawie 40 nowych autobusów elektrycznych do swojej floty. Ogłoszono przetarg na realizację planu. Pierwsze dostawy pojazdów mają nastąpić jesienią przyszłego roku.

Na początku stycznia 2020 roku MPK Poznań otrzymało dofinansowanie na projekt „Elektryfikacja wybranych linii autobusowych w Poznaniu”, które pozwoli na zakup 37 nowych autobusów elektrycznych i budowę kolejnych stacji ich ładowania.

Na poznańskie ulice ma trafić 31 standardowych pojazdów 12-metrowych oraz 6 autobusów przegubowych o długości 18 metrów. Według założeń, pierwsze dostawy mają nastąpić jesienią przyszłego roku. Wszystkie będą proekologiczne, napędzane energią elektryczną, dzięki czemu staną się zeroemisyjne, czyli nie będą wytwarzać szkodliwych spalin, co jest szczególnie ważne w mieście, które regularnie zmaga się ze smogiem.

Nowe autobusy będą niskopodłogowe, dzięki czemu będą przyjazne dla osób mających problemy z poruszaniem się i podróżujących z wózkami dziecięcymi. Każdy zostanie wyposażony w rozbudowany system informacji pasażerskiej, w tym czytelne tablice kierunkowe, wewnętrzne wyświetlacze LED, system zapowiedzi głosowych, a przyciski będą oznakowane w alfabecie Braille’a.

Spółka ogłosiła przetarg na dostawę nowych pojazdów. Chętni mogą składać oferty do 20 lutego 2020 roku.

Projekt "Elektryfikacja wybranych linii autobusowych w Poznaniu" wart jest około 107 000 000 złotych, z czego przyznane dofinansowanie (w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa VI „Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach”, działanie 6.1 „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach”) wyniesie 90 950 000 złotych, czyli pokryje ok. 85% kosztów przedsięwzięcia.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA