Poznański sędzia skrytykował Andrzeja Dudę. Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie

Autor: A. Karczewska fot. pixabay, screen: Twitter
REKLAMA

Rzecznik dyscyplinarny sędziów wszczął postępowanie wobec poznańskiego sędziego Jarosława Ochockiego, który na swoim profilu na Twitterze w negatywny sposób wypowiedział się na temat prezydenta RP, Andrzeja Dudy, nazywając go m.in. "złym człowiekiem" i "marnym prezydentem".

Tweet sędziego był reakcją na słowa prezydenta RP podczas sobotniego spotkania z górnikami w Katowicach. Andrzej Duda odnosząc się do kontrowersyjnej reformy sądownictwa, mówił m.in. o konieczności "naprawy wymiaru sprawiedliwości", o sędziach, którzy "nie chcą, bo im jest wygodnie z tym wszystkim i z tą nietykalnością, jaką mają dzisiaj". Prezydent stwierdził także, że sędziowie "mają swoje możliwości oddziaływania również międzynarodowego, mają swoich kolegów, mają swoich ludzi w trybunałach. Opowiadają różne bzudry (...)".

W odpowiedzi na wypowiedzi prezydenta, sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu, Jarosław Ochocki, zamieścił wpis na swoim profilu na Twitterze, w którym zwrócił się do Andrzeja Dudy mówiąc, że jest on "złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. ". Podkreślił, że "pisze to z całą odpowiedzialnością".

Na reakcje na słowa sędziego nie trzeba było długo czekać. Sprawą niemal natychmiast zajął się rzecznik dyscypliny sędziowskiej, który wszczął postępowanie. Jak podano w komunikacie Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, podjęto czynności wyjaśniające w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego. Miało ono polegać na "uchybieniu godności urzędu przez Jarosława O., sędziego Sądu Okręgowegow Poznaniu, pełniącego funkcję przewodniczącego wydziału w tym Sądzie, który 18 stycznia 2020r., nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych, na portalu Twitter zamieścił wpisy znieważające Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przez co wyczerpując znamiona ściganego z urzędu przestępstwa z art.135 § 2 Kodeksu karnego w zw.  z art. 12 § 1  Kodeksu   karnego,   uchybił   godności   urzędu   oraz   zasadom   etyki zawodowej, określonym w § 2, § 4, § 5 ust. 2, § 10, 16 i 23 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów."

Przemysław Radzik, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych skomentował sprawę również na swoim profilu Twitter umieszczając oficjalny komunikat i wyjaśniając powód podjęcia takich kroków. Wskazał, że "Prezydent RP uosabia majestat Rzeczypospolitej i jest jej najwyższym przedstawicielem. Znieważenie Prezydenta jest przestępstwem. Niepojęte, że czyni to sędzia, który ślubował wierność swojej Ojczyźnie."

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA