City Trail: czwarty bieg sezonu nad Rusałką

Autor: Justyna Grzywaczewska fot. Andrzej Olszanowski
REKLAMA

Łukasz Nowak i Malwina Misjan zwycięzcami czwartego biegu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Poznaniu w edycji 2019/2020. Warunki na trasie były w sobotę typowo przełajowe – błoto i kałuże. Dla biegaczy to jednak żaden problem – w zawodach na dystansie 5 km wzięło udział 825 osób. Biegi dziecięco-młodzieżowe przyciągnęły 285 młodych sportowców.

Od 2010 roku w Poznaniu odbyło się już 67 biegów CITY TRAIL (wcześniej pod nazwami Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych i zBiegiemNatury). W pierwszych zawodach – 9 stycznia 2010 roku - wzięło udział 310 biegaczy. Wśród nich byli znakomici zawodnicy – Małgorzata Sobańska i Michał Bartoszak, którzy biegali również wczoraj.

Małgorzata Sobańska to multimedalistka krajowych mistrzostw, rekordzistka Polski w maratonie (2:26:08), zwyciężczyni maratonu w Londynie (1995) i Warszawie (2008). Aktualnie trasę CITY TRAIL pokonuje w czasie nieco ponad 25 minut. A jak wspomina pierwsze edycje biegów nad Rusałką?

"Biegi Grand Prix Poznania kojarzą mi się przede wszystkim ze śniegiem – było go dużo i bardzo ciężko się biegało. Zawody przełajowe zawsze traktowałam jako bardzo dobre przygotowanie do maratonów, bo są świetnym bodźcem do podbijania formy w treningu długodystansowym. Patrząc na te zawody z perspektywy osoby początkującej, czy powracającej do regularnego biegania po długiej przerwie - tak jak ja, stwierdzam, że takie imprezy są znakomitą motywacją do utrzymywania się w treningu – w końcu co miesiąc jest bieg i okazja, by zweryfikować, czy nasza praca przynosi efekty."
Małgorzata Sobańska, uczestniczka biegu

Michał Bartoszak wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski, jest olimpijczykiem z Aten, a niektóre z jego rekordów życiowych to nadal jedne z najlepszych czasów w historii polskiej lekkiej atletyki – 13:29:72 na 5000m czy 7:47:54 na 3000m. Z powodzeniem startował także na dystansie półmaratońskim i maratońskim - jego życiówki to odpowiednio: półmaraton - 1:03:35, maraton - 2:12:21. Jego wczorajszy wynik na trasie przełajowej piątki CITY TRAIL to 19:01.

"Rok 2010 to był czas mojego przejścia z kariery zawodniczej do takiego zwykłego funkcjonowania, pracy zawodowej. Ten moment był u mnie płynny, powoli wygaszałem swój trening wyczynowy i tak naprawdę nigdy nie było sytuacji, że nie biegałem w ogóle – wychodziłem chociażby raz - dwa razy w tygodniu. Mam trochę łatwiej, bo prowadząc treningi mam grupy zawodników, które mnie mobilizują. Bieganie na przestrzeni tych dziesięciu lat się zmieniło. Patrząc na aktualny rynek, oceniam, że jest to genialny czas dla takich średnich biegaczy. Brakuje nam zawodników, którzy biegaliby 28:20-28:30 na 10 km. Mamy za to bardzo duże grono takich, którzy biegają 10km w czasie 30 minut. To ciekawe, bo poziom lekkiej atletyki jest bardzo wysoki, ale nie mamy zaplecza dla tych najlepszych. Mamy natomiast rozbiegany naród, a co więcej ci biegacze-amatorzy prezentują naprawdę wysoki poziom – nie tylko biegają dla zdrowia, ale trenują i chętnie rywalizują."
Michał Bartoszak, uczestnik biegu

W sobotnim, pierwszym w 2020 roku biegu najszybciej pobiegł Łukasz Nowak z czasem 15:21. Drugie miejsce zajął Mateusz Goleniewski (wynik 15:40), a trzeci na mecie zameldował się Grzegorz Michalak (czas 15:44). Wśród kobiet trzecie zwycięstwo w edycji odniosła Malwina Misjan. Jej wynik to 17:31. Drugie miejsce wywalczyła Oliwia Wawrzyniak (wynik 17:59). Jako trzecia na metę wbiegła Martyna Iwanejko (czas 19:07). Rywalizacja w klasyfikacji generalnej nadal trwa – największe szanse na wygraną mają zwycięzcy dzisiejszej imprezy, ale nic nie jest jeszcze przesądzone.

Trasa CITY TRAIL jest poprowadzona na pętli nad jeziorem Rusałka. Meta i biegowe miasteczko są zlokalizowane w pobliżu plaży miejskiej. Kolejny bieg jest zaplanowany na 22 lutego, a ostatnie zawody trwającej edycji odbędą się 28 marca. Uroczyste podsumowanie sezonu będzie zorganizowane w kwietniu.

Komentarz został wysłany. Dziękujemy!
 Błąd: {{error}}
{{ comment.disabled == 1 ? '[Treść usunięta przez Administratora]' : comment.content}}
{{ comment.author}}, {{ comment.createdDate}}
{{comment.error}}
  • 1

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy

REKLAMA
REKLAMA